Jak z głową zaplanować budowę domu metodą gospodarczą?
(Zaktualizowano: 22 lutego, 2022)

Budowa domu systemem gospodarczym polega na samodzielnej realizacji części prac budowlanych. Chociaż jest czasochłonna, to jednak cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na niższe koszty. Jak zaplanować budowę domu metodą gospodarczą? Oto 3 ważne kroki!

Zobacz też: Jakie narzędzia i akcesoria warto posiadać w domowym warsztacie tapicerskim?

1. Wybierz odpowiedni projekt domu

Pierwszym krokiem w zaplanowaniu budowy metodą gospodarczą będzie wybranie odpowiedniego projektu domu. To bardzo ważna decyzja, ponieważ im prostszy będzie projekt, tym łatwiej i szybciej uda się go zrealizować.

Zakup projektu dużego, skomplikowanego architektonicznie domu będzie nie tylko kosztowny, ale również będzie wymagał znacznie większego nakładu pracy w jego wykonaniu. Istnieje ryzyko, że budowa będzie się przeciągała i pochłaniała coraz więcej kosztów.

Poszukując projektu domu jednorodzinnego, należy zawsze uwzględnić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego albo wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy. Dokumenty te określają, jaka nieruchomość może być wybudowana na danej działce.

Zobacz też: Jak przygotować dom do instalacji pompy ciepła?

2. Wyznacz prace, które chcesz prowadzić samodzielnie

Budowa domu to szereg czynności – od wytyczenia obrysu budynku i wykonania fundamentów, przez wzniesienie ścian i wykonanie dachu, aż do prac instalacyjnych i wykończenia wnętrza. 

Gdy planuje się budowę metodą gospodarczą, duże znaczenie ma przygotowanie listy tych prac, które zamierza się wykonać we własnym zakresie lub zlecić zewnętrznej ekipie. Dzięki temu można zamówić niezbędne usługi z wyprzedzeniem, aby nie czekać na wolne terminy.

Fachowców powinno się zatrudnić przede wszystkim do prac geodezyjnych, prac instalacyjnych – elektrycznych, gazowych oraz do kontroli instalacji kominowej.

Dodatkowo powinno się zatrudnić kierownika budowy – nie jest to jednak konieczne, gdy buduje się dom do 70 m2 powierzchni zabudowy według programu wprowadzonego przez Polski Ład.

Pozostałe prace można wykonać we własnym zakresie, lecz te bardziej skomplikowane także warto zlecić specjalistom, na przykład wykonanie konstrukcji dachowej. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, gdy własnoręcznie wykonane roboty okażą się nieprawidłowe i konieczne będą kosztowne poprawki.

Zobacz też: Blachodachówka modułowa – Zalety, montaż, cena

3. Zamów materiały budowlane z wyprzedzeniem

Wybudowanie domu metodą gospodarczą będzie oznaczało również konieczność samodzielnego zamówienia materiałów. 

Warto zapoznać się z ofertami różnych marketów, hurtowni i składów budowlanych, aby wybrać ofertę wyróżniającą się atrakcyjnymi cenami. Pod uwagę trzeba również wziąć koszty transportu na budowę. 

Na budowie potrzebny będzie także beton. Można przygotować go we własnym zakresie lub zakupić jako gotowy w betoniarni. Inwestorom zainteresowanym usługami, jakie świadczy betoniarnia Wrocław daje dostęp do firm, w których możliwe jest zamówienie betonu z dostawą na plac budowy. Dzięki temu można zaoszczędzić czas na jego samodzielnym przygotowaniu i uniknąć ryzyka nieprawidłowego wykonania mieszanki.

Zamówienia na materiały do budowy domu warto złożyć wcześniej, ponieważ często zdarzają się braki, dlatego na dostawę trzeba zaczekać nawet kilka miesięcy.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *