twarda spacja word
(Zaktualizowano: 12 lutego, 2023)

Twarda spacja to znaki, które wyglądają dokładnie jak zwykłe spacje. Nie widać różnicy między twardą spacją, a zwykłą, ani na stronie, ani na większości ekranów. Różnica między twardą spacją a zwykłą polega na tym, jak jest ona stosowana, jeśli zdarzy się, że oddzieli dwa słowa na końcu linii tekstu.

Czym jest twarda spacja?

Jeśli nie ma innych instrukcji, edytory tekstu (a także przeglądarki i inne programy) automatycznie zakładają, że każda spacja wstawiona między słowa, liczby lub inne znaki jest potencjalnie bezpiecznym miejscem do rozpoczęcia nowego wiersza, lub strony. Twarda spacja się jest inna. Nieprzerywana spacja działa jak magnes, utrzymując słowa lub znaki połączone po obu stronach spacji, uniemożliwiając przerwanie linii oddzielającej je.

Używanie twardej spacji – kiedy?

Znajdują się sytuacje, w których ważne jest, aby tekst znajdował się w tej samej linii – gdy ma to sens, aby zaoszczędzić zamieszania, ułatwić czytanie lub po prostu wyglądać schludnie. Na przykład daty wyglądają lepiej, gdy znajdują się w jednej linii. Więc jest to 26 kwietnia, a nie 26
kwietnia.

Jednak przez większość czasu to nie do Ciebie należy wybór, czy użyć twardej spacji, czy nie. Jest to decyzja, która jest ustalona w twoim podręczniku stylu. Ale możesz zmienić aspekty swojego podręcznika stylu, jeśli chcesz, aby dopasować się do kawałka tekstu lub dokumentu, lub aby dopasować się do przewodnika stylu strony trzeciej, jeśli edytujesz dla klienta. Możesz skonfigurować swój podręcznik stylu, aby zagwarantować, że nie ma żadnych linii lub przerw między stronami, na przykład w:

-> Measurements – 10 cm zamiast 10
cm

-> Waluta – 100 EUR zamiast EUR
100
->Procenty, gdzie preferowany jest symbol % poprzedzony spacją – 100 % zamiast 100
%
-> Liczby, gdy przewodnik stylu określa, że zamiast przecinka jako separatora tysięcy należy użyć spacji – 10 000 zamiast 10
000

Nie tylko w przypadku tekstu technicznego lub liczb przydatne są spacje. Możesz również chcieć zachować tytuły i nazwy razem, takie jak Pan Frodo lub Góra Przeznaczenia, lub inicjały i nazwiska, takie jak JRR Tolkien. Nieprzerywane spacje wstawiane w takich przypadkach zapewnią, że słowa pojawią się tam, gdzie chcesz.

Jednakże musisz być ostrożny, gdy zastanawiasz się, jak używać twardej spacji. Istnieją sytuacje, w których spacje nie są pomocne. Na przykład na stronach, gdzie przestrzeń jest bardzo ważna, mogą one tworzyć sieroty/ Tam gdzie wiersze są krótkie, jak np. w układzie z wieloma kolumnami na stronie, twarde spacje mogą przyczynić się do powstania nieuporządkowanych akapitów o nierównej szerokości.

Jak pracować z niełamiącymi się spacjami?

Spacje nieprzełamujące są łatwe do dodania. Najszybszym sposobem jest wciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+Spacebar (lub na Macu Option+Spacebar). Możesz też wybrać opcję „Spacja niełamiąca” z menu Wstaw>Znaki specjalne.

Aby dokładniej pracować ze spacjami niełamanymi, musisz być w stanie je zobaczyć. Spacje niełamane mają taką samą szerokość jak zwykły znak spacji, więc ich obecność nie jest oczywista. Aby móc je zobaczyć, należy upewnić się, że w dokumencie widoczne są znaki akapitu i wszystkie inne formatowania. Aby to zrobić, kliknij ikonę „Ś” (pilcro), aby ujawnić ukryte formatowanie (lub wpisz Shift+F1, aby ujawnić formatowanie na pasku bocznym). Kiedy całe formatowanie jest pokazane, wszelkie niełamiące się spacje będą widoczne w postaci symbolu przypominającego znak stopnia: '°'.

Ujawnienie ukrytego formatowania pomaga, ale aby upewnić się, że używasz spacji niełamiących się konsekwentnie, musisz przeprowadzić wyszukiwanie znaków, które spodziewasz się znaleźć obok spacji niełamiących się. Na przykład, jeśli Twój styl wymaga stosowania spacji obok skrótów walutowych, warto przeszukać słowa takie jak „EUR”, „GBP” i „USD”, aby upewnić się, że występują po nich spacje. Nie wpadnij w pułapkę myślenia, że możesz użyć „znajdź i zastąp”, aby zautomatyzować wyszukiwanie symboli walut, po których następuje spacja. Faktem jest, że niektóre symbole walutowe mogą mieć spację, niektóre mogą mieć spację niełamiącą się, a niektóre mogą nie mieć żadnego z nich. Jedynym sposobem, aby być dokładnym, jest użycie 'find', a następnie ręczne sprawdzenie każdego z nich. To samo dotyczy niełamiących się spacji przed wspólnymi miarami lub po osobistych tytułach.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *