Największe zwierzęta swiata
(Zaktualizowano: 12 sierpnia, 2022)

W artykule zobaczysz listę 10 największych zwierząt na świecie! Niektóre z nich na pewno już znasz, jednak nie zdawałeś sobie sprawy o ich realnej wielkości. W dzisiejszych czasach największe zwierzęta na ziemi funkcjonują jedynie pod wodą. Aby przetrwać na lądzie muszą walczyć z siłami grawitacji, które skutecznie ograniczają ich rozmiary. Zastanawiasz się jakie jest największe zwierze na świecie? W tym artykule się dowiesz!

Płetwal błękitny – największe zwierzęta zamieszkujące ziemie

Największym zwierzęciem, który obecnie żyje na ziemi jest dorosły płetwal błękitny, osiągają one rozmiary większe niż jakikolwiek dinozaur wcześniej. Płetwal błękitny może osiągnąć długość aż do 33m, natomiast całkowita masa ciała to 173 tony. Zwierzęta występują we wszystkich ocenach, głównie w strefie prelagiatu.

Płetwal błękitny - największe zwierzę wszach czasów
Płetwal błękitny – największe zwierzę wszach czasów

Struś – największy ptak

Największym ptakiem żyjącym na ziemi jest Struś. Jego waga nie pozwala mu latać, natomiast nadrabia to biegiem, może osiągać nawet 70km/h. Waga samców strusi to około 160kg, a wzrost to 280cm (2,8m). W przypadku samic strusi sytuacja wygląda troszkę inaczej, zazwyczaj są mniejsze i rzadko osiągają 2m wzrostu.

Struś - największy ssak
Struś – największy ssak

Krokodyl różańcowy – największy gad

Krokodyl słodkowodny to największy gad żyjący na ziemi. Długość to 6,1m, natomiast waga zwierzęcia to waha się w przedziale 600kg-1000kg. W przypadku samic krokodyla słodkowodnego długość to około 3m. Zwierzęta występują na terenie wschodnim wybrzeżu Indii, na północy Australii oraz na południowo-wschodnim obszarze Azji.

Krokodyl różańcowy - największy gad
Krokodyl różańcowy – największy gad

Płetwal błękitny – największy ssak

Aby najlepiej zobrazować wielkość płetwala błękitnego porównam go do znanego wszystkim dinozaura triceratopsa. W takim przypadku płetwal błękitny jest 3 razy większy niż triceratops i jest on rekordzistą jako największy ssak na ziemi.

Płetwal błękitny - największy ssak
Płetwal błękitny – największy ssak

Chińska salamandra olbrzymia – największy płaz

Największy płaz całe życie żyje pod wodą, warto zaznaczyć, że chińska salamandra olbrzymia nie ma skrzela, tlen pobiera przez skórę. Wielkość zwierzęcia kształtuje się do 180cm, natomiast waga to 70kg. W okresie lęgowym chińska salamandra olbrzymia składa do 500 jaj, natomiast zadaniem samców jest opieka nad nimi do czasu wyklucia się młodych.

Źródło: Wikipedia

Kapibara – największy gryzoń

Kapibara wyglądem przypomina gigantyczną śwince, natomiast osiąga ona długość 1,4m, jest dwa razy większa od bobra. Jednak waga Kapibary to 65 kg. Zwierzęta żyją stadnie do około 40 osobników.

Kapibara - największy  gryzoń
Kapibara – największy gryzoń

Zobacz też: Czym jest kazus i jak go rozwiązać?

Anakonda zielona (anakonda olbrzymia) – największy wąż

Największym zwierzęciem na świecie jest Anakonda zielona. Osiąga wagę 550kg przy długości 9,1m. Zwierzę znane jest również pod określeniem Anakonda olbrzymia. Zamieszkuje tereny Orinoko oraz dorzecza amazonki. Anakonda zielona jest największym wężem na ziemi, natomiast nie najdłuższym.

Anakonda zielona - największy wąż
Anakonda zielona – największy wąż

Waran z komodo – największa jaszczurka

Waran z Komodo to największa jaszczurka na ziemi. To niebezpieczne zwierzę osiąga długość do 3m i wagę 91 kg. Samice Warana z komodo są zwykle mniejsze niż samce i nie osiągają długości większej niż 1.8m. Jaszczurki polują na duże zwierzęta takie jak bawoły wodne, jelenie, a nawet ludzi. Aby chronić Warana z Komodo w 1980 r. założono Park Narodowy Komodo.

Waran z komodo
Waran z komodo – największa jaszczurka

Zobacz też: Co to jest folklor?

Japoński krab pająk – największy stawonóg

Japoński krab pają to stawonóg który osiąga średnicę prawie 4m (3,8m) i wagę 19kg. Najpowszechniejszym ubarwieniem tego zwierzęcia jest kolor czerwony wraz z niebieskimi plankami, zdarzają się jednak wyjątki gdy posiada jedynie kolor czerwony lub biały.

Japoński krab pająk - największy stawonóg
Źródło: Wikimedia

Chrząszcz tytanowy – największy owad

Największy dotąd zmierzony Chrząszcz tytanowy osiągnął 17cm długości. Mają mocne żuwaczki, które potrafią łamać ołówkiem, oraz ostre pazury, których używają do celów obronnych. Nikt nie wie, jak wyglądają ich larwy, ponieważ nigdy ich nie widziano.

Chrząszcz tytanowy - największy owad
Źródło: Wikipedia

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *