stary dom szkieletowy
(Zaktualizowano: 30 czerwca, 2022)

Na temat domów szkieletowych wciąż krąży wiele mitów. Spora część z nich dotyczy trwałości konstrukcji drewnianych. Utarło się, że mają one krótką „datę ważności”, a byle wichura może przewrócić je niczym domki z kart. Jak wygląda to w rzeczywistości? Ile lat mogą służyć domy szkieletowe?

Dom wielopokoleniowy czy trwały dom jednorodzinny?

W wielu rejonach naszego kraju wciąż popularne jest stawianie domów dla kilku pokoleń. Ludzie wychodzą z założenia, że dom ma być długowieczny, a jego metraż wystarczający do pomieszczenia kilku rodzin. Na początku XXI wieku nierzadkim widokiem były budynki, które przez wiele lat pozostawały niewykończone ze względu na zbyt duży rozmiar i koszty inwestycji.

Dziś pogląd ten powoli się zmienia, a wielu Polaków odchodzi od pomysłu budowania domów, które mają pomieścić wielopokoleniową rodzinę. Zmieniło się podejście do tego typu inwestycji – dom ma nam służyć tu i teraz, a nie być spadkiem dla przyszłych pokoleń, które samodzielnie podejmują decyzję odnośnie tego gdzie i w jakich warunkach chcą mieszkać.

Zobacz też:

Jak długo wytrzyma dom drewniany?

Odpowiedzią na te współczesne potrzeby stały się właśnie domy szkieletoweIch budowa jest błyskawiczna i nie rozciąga się w czasie, jak to bywa w przypadku domów murowanych. Sceptycy podnoszą jednak argumenty o niskiej trwałości domów drewnianych. Jaka jest prawda?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wytrzymałe potrafią być domy w technologii szkieletowej. Choć ich konstrukcja może wydawać się nietrwała, w rzeczywistości są w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenia. Dom drewniany jest w stanie przetrwać 50 lat bez generalnego remontu. Czas ten może się znacznie wydłużyć, jeśli odpowiednio zadbamy o jego konserwację oraz wybierzemy firmę, która zadba ma pojęcie o technologii szkieletowej i posiada niezbędne umiejętności.

Warto przy tym pamiętać, że nawet jeśli konieczny okaże się generalny remont domu szkieletowego, taka inwestycja jest znacznie prostsza i mniej wymagająca niż w przypadku domów murowanych. Ze względu na lżejszą konstrukcję wiele modyfikacji i napraw jesteśmy w stanie przeprowadzić samodzielnie. Nawet jeśli zajdzie konieczność wynajęcia specjalnej ekipy, koszty i czas trwania remontu będą znacznie niższe niż w przypadku adekwatnych prac w domu murowanym.

Aby wydłużyć żywotność domu szkieletowego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na stan ocieplenia, który może stać się pożywką dla gryzoni. Warto także zadbać o odpowiednie zabezpieczenie elementów konstrukcji przed wilgocią, a w razie zalania jak najszybciej podjąć działania mające na celu osuszenie budynku.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *