(Zaktualizowano: 24 maja, 2023)

Piaskowanie jest procesem polegającym na strumieniowo-ściernej obróbce różnych metalowych, drewnianych, a nawet kamiennych obiektów. W trakcie prac dochodzi do wysokiego poziomu zapylenia, z tego względu niezbędne jest zastosowanie środków ochrony zbiorowej oraz indywidualnej, do której należą specjalne kombinezony do piaskowania.

Bezpieczne stanowisko pracy podczas piaskowania

 Wykorzystywanym ścierniwem jest z reguły piasek kwarcowy, żużel, korund, zmielone skorupki orzechów. Bez względu na to, jaki materiał jest stosowany podczas piaskowania, należy zachować odpowiednie środki ochrony miejsca pracy oraz ciała przed niekorzystnymi uszkodzeniami mechanicznymi, a także pyłem, który działa toksycznie na układ oddechowy. Stanowisko pracy znajdujące się na świeżym powietrzu powinno być odpowiednio zlokalizowane i oznaczone w taki sposób, aby nie zagrażać bezpieczeństwu osób postronnych. W przypadku, kiedy obiekty są oczyszczane podczas piaskowania z powłok zawierających ołów lub inne substancje toksyczne, cały proces powinien odbywać się w zamkniętym pomieszczeniu wyposażonym w odpowiedni system wentylacyjny.

Komora do piaskowania

Podczas piaskowania można wykorzystać specjalną komorę przeznaczoną do tego celu, należy zwrócić uwagę, aby była ona wyposażona w odpowiedni układ filtrująco – wentylacyjny. W trakcie jej wykorzystywania należy zastosować specjalne zasady bezpieczeństwa. Czas pracy nie powinien przekraczać 40 minut, następne 20 minut należy przeznaczyć na to, aby pracownik miał dostęp do świeżego powietrza. Pracownik wykonujący piaskowanie powinien być cały czas asekurowany przez inną osobę, niezbędne są także odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jakkombinezony do piaskowania. Komora powinna być szczelnie zamknięta, drzwi do pomieszczenia można otworzyć dopiero po wykonaniu dokładnego odpylenia wnętrza.

Kombinezony do piaskowania – ochrona ciała

Kombinezony do piaskowania są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić komfortową swobodę ruchów i jednocześnie chronić ciało przed przenikaniem szkodliwych substancji. Materiał zastosowany do produkcji odzieży ochronnej powinien również umożliwiać skórze właściwe oddychanie. Kombinezony do piaskowania zazwyczaj posiadają także różnego rodzaju udogodnienia w postaci zewnętrznych i wewnętrznych kieszeni, można w nich przechowywać potrzebne narzędzia robocze, telefon komórkowy i inne niezbędne w trakcie pracy przedmioty. Tego typu modele są zazwyczaj zaopatrzone w kaptur oraz specjalne wykończenia nogawek i rękawów za pomocą uszczelniających gumek lub ściągaczy. Przed wyborem kombinezonu warto zmierzyć dokładnie obwód klatki piersiowej, wzrost oraz obwód pasa, aby dobrać odpowiedni rozmiar według tabeli podanej przez producenta. Oprócz kombinezonów do piaskowania trzeba zaopatrzyć się jeszcze w inne niezbędne środki ochrony osobistej. Należy do nich specjalne ochronne obuwie, hełm osłaniający głowę z dopływem świeżego powietrza oraz okulary.

Na każdym stanowisku do piaskowania powinna znajdować się instrukcja higieny i bezpieczeństwa pracy, która określa szczegóły obsługi urządzeń i wyznacza niezbędne środki do ochrony indywidualnej.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *