Bezpieczeństwo ruchu drogowego na budowie. Jak je zachować?
(Zaktualizowano: 16 listopada, 2021)

Źródło: stock.adobe.com autor: cfarmer

Ruch drogowy na budowie regulują przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę, aby zachować bezpieczeństwo na placu budowy? Wyjaśniamy.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – zasady, które należy ustalić przed rozpoczęciem budowy

Jeszcze przed wjazdem pierwszych pojazdów na plac budowy konieczne jest przygotowanie planu budowy dróg. Pozwoli on ustalić miejsca wjazdów i wyjazdów pojazdów z budowy oraz wejść i wyjść dla pieszych.

Na większych placach budowy niezbędne będzie także ustawienie w odpowiednich miejscach barier ochronnych regulujących ruch drogowy. Znaki tego typu uniemożliwią pracownikom biur lub osobom opuszczającym np. stołówkę pracowniczą wtargnięcie na drogę.

Trzeba także wyznaczyć (i dobrze oznaczyć) przejścia dla pieszych – dzięki temu ruch na drodze wewnętrznej będzie odbywał się sprawniej.

Zobacz też: Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna? Która jest lepsza?

Ruch pojazdów na budowie

Istnieje kilka podstawowych zasad, dzięki którym droga na placu budowy staje się bezpieczniejsza. O czym muszą pamiętać kierujący maszynami budowlanymi?

Tak jak na drogach publicznych – powinni oni dostosować prędkość jazdy do warunków atmosferycznych (żadne zmiany w ruchu drogowym w tym zakresie nie obowiązują na budowie). Manewry w ruchu drogowym na placu budowy (takie, jak zawracanie czy zatrzymanie) powinny odbywać się jedynie w wyznaczonych do tego miejscach.

Ponadto drogi tymczasowe na budowie zazwyczaj charakteryzują się tym, że wszystkie ich skrzyżowania są równorzędne.

Zobacz też: Blachodachówka modułowa – Zalety, montaż, cena

Materiały, które sprawią, że droga na czas budowy będzie bezpieczna

Zagrożenie w ruchu drogowym może powstać nie tylko w wyniku nieostrożnej lub zbyt szybkiej jazdy, ale także poprzez niewłaściwe dostosowanie nawierzchni. Dlatego też należy zadbać, aby każda droga dojazdowa na plac budowy powstała ze specjalnie przygotowanych do tego materiałów. Świetnie sprawdzi się np. płyta drogowa z tworzywa sztucznego. Jest ona lekka i niezwykle łatwa do ułożenia – droga dojazdowa na czas budowy może powstać bez użycia ciężkiego sprzętu. Płyty drogowe z tworzywa sprawiają, że ułożone z nich drogi są równe, wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu, a co najważniejsze – bezpieczne.

Zachowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego to na budowie jedna z kluczowych kwestii. Dlatego też trzeba pamiętać, że równie ważne, co przestrzeganie przepisów jest korzystanie z odpowiednich materiałów do budowy dróg (np. takich, jak płyty drogowe dostępne na www.geoproduct.pl). Zwracanie szczególnej uwagi na te zagadnienia z pewnością wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo pracowników.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *