rozdzielnice elektryczne
(Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2023)

Niemal każde urządzenie, które wykorzystujemy na co dzień, wymaga zasilania elektrycznego. W tym kontekście rozdzielnice elektryczne stają się niezwykle istotnymi elementami zapewniającymi bezpieczne i efektywne dostarczanie energii do naszych domów i obiektów. Poznaj ich rodzaje i sposób wykorzystania.

Jakie są rodzaje rozdzielnic elektrycznych?

Dawniej, do zabezpieczania obwodów elektrycznych, powszechnie stosowano tradycyjne bezpieczniki, nazywane popularnie „korkami wkręcającymi”. Jednak z biegiem czasu i rozwojem technologii, rozdzielnice elektryczne stały się bardziej przystępne w użytkowaniu i możesz w nich zamontować wkładki typu „S”, które umożliwią Ci szybkie wykrycie zwarcia czy przeciążenia.

Obecnie, w celu zapewnienia większej precyzji i bezpieczeństwa, stosuje się różnorodne rodzaje skrzynek elektrycznych, możesz wśród nich spotkać takie typy jak rozdzielnica elektryczna budowlana, natynkowa czy podtynkowa, a ich wybór jest uzależniony od Twoich indywidualnych potrzeb.

Wszechstronne rozdzielnice natynkowe

Najczęściej spotykane rozdzielnice elektryczne natynkowe charakteryzują się tym, że są montowane na zewnątrz ściany, a ich obudowy są zazwyczaj wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak tworzywo sztuczne czy malowana proszkowo blacha stalowa o grubości 0,8 mm. Ich głównym przeznaczeniem jest ochrona i kontrola nad obwodami elektrycznymi w pomieszczeniach, które nie posiadają odpowiedniej ilości miejsca na montaż rozdzielnic podtynkowych takich jak:

  • garaż,
  • hale przemysłowe,
  • sklepy i punkty usługowe,
  • pomieszczenia gospodarcze,
  • obiekty sportowe.

W wielu z tych miejsc również sprawdzi się rozdzielnica elektryczna budowlana, która może stanowić tymczasowe rozwiązanie podczas przeprowadzania prac modernizacyjnych.

Funkcjonalne rozdzielnice podtynkowe 

Estetycznym rozwiązaniem integrującym się ze ścianą nadając pomieszczeniu schludny wygląd, są rozdzielnice elektryczne podtynkowe, których główną zaletą jest to, że są niewidoczne dla oka, co może mieć duże znaczenie w przypadku pomieszczeń o wysokim standardzie wykończenia. Charakteryzują się one tym, że są montowane wewnątrz ściany, a jedynie panel kontrolny jest widoczny na zewnątrz.

Wytrzymałe rozdzielnice budowlane 

Interesującą opcją jest rozdzielnica elektryczna budowlana zaprojektowana do zastosowania w miejscach, które są narażone na surowe warunki atmosferyczne. Jej charakterystyczną cechą jest odporność na wilgoć, kurz i zmienne temperatury. Rozdzielnice elektryczne budowlane są niezwykle istotne w zapewnianiu zasilania na placach budowy, gdzie wymagane jest podłączanie różnych narzędzi i urządzeń elektrycznych.

Wybierz produkty dostosowane do swoich potrzeb

Jeśli borykasz się z wyborem odpowiedniej rozdzielnicy elektrycznej dla swojego projektu, sprawdź jakie rozwiązania proponuje sklep internetowy Doko, gdzie odnajdziesz szereg zastosowań takich jak rozdzielnice elektryczne budowlane czy skrzynki elektryczne, które zamontujesz w swoim domu. Dzięki doświadczonemu personelowi w dziedzinie elektryki możesz mieć pewność, że wybierzesz produkty dostosowane do Twoich potrzeb.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *