silowniki-polaczone-2-shadow
(Zaktualizowano: 14 lipca, 2022)

Przemysł ciągle się rozwija, jednocześnie konkurencja wciąż rośnie. Z tego też powodu trzeba szukać takich rozwiązań, które rzeczywiście obniżą koszty pracy i tutaj zastosowanie ma pneumatyka, a dokładnie siłowniki pneumatyczne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej.

Zobacz też: Jak ocenić stan gruntu i jego rodzaj?

Siłowniki pneumatyczne – nowoczesne i łatwe w obsłudze 

Czasami można unowocześnić działanie firmy, nie wydając dużo. Wystarczy tutaj postawić na pneumatykę, a dokładnie na siłownik pneumatyczny. To urządzenie, by wytworzyć siłę wykorzystuje energię sprężonego powietrza. Dzięki temu można je wykorzystać jako element wykonawczy, który wprawia w ruch maszynę. Takie rozwiązanie niewątpliwie pozwala w znaczący sposób obniżyć koszty pracy, gdyż do wytworzenia siły nie ma potrzeby zatrudnienia dużej ilości osób, a przy tym zyskuje się maksymalną powtarzalność.

Przy wyborze siłownika pneumatycznego trzeba wziąć pod uwagę parametry techniczne. Na pewno duże znaczenie ma sama średnica siłownika, ale też zakres skoków roboczych. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na zakres ciśnień pracy oraz rodzaj zastosowanego uszczelnienia. Wybierając właściwy siłownik można rzeczywiście przyspieszyć pracę, ale też zyskuje się rozwiązanie, które można określić mianem ekologicznego. Popularność inżynierii pneumatycznej ciągle rośnie, co jest w pełni zrozumiałe. Jak już wspominaliśmy siłownik pneumatyczny wykorzystuje energię sprężonego powietrza i warto wiedzieć, że co roku aż 10% wytworzonej energii elektrycznej wykorzystuje się do wytwarzania sprężonego powietrza i choć to czyste medium nie należy do bardzo tanich, to stosując właściwy siłownik pneumatyczny, można spowodować, że same koszty eksploatacyjne nadal nie będą wysokie, a biorąc pod uwagę fakt, że to urządzenie ma prostą budowę i uznawane jest za nieawaryjne, nie trzeba obawiać się, że dojdzie do przestoju w pracy, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Sam siłownik pneumatyczny należy traktować jako najważniejszą część wykonawczą.

Przesuwa ona tłoczyska wewnątrz cylindra pneumatycznego. Na tłoczysku zamocowany jest tłok pneumatyczny dzielący przestrzeń w środku cylindra na dwie komory. Do jednej z nich wpuszczane jest powietrze, co powoduje przesunięcie tłoka, a na końcu dochodzi do wysuwu bądź wsuwu tłoczyska. 

Zobacz też: Wydajność transporterów taśmowych – od czego jest zależna?

Zastosowanie siłowników pneumatycznych w praktyce

Wybierając siłownik pneumatyczny należy szczególną uwagę poświęcić materiałowi, z którego jest wykonany, a także uszczelnieniu. Pamiętajcie też, aby wybierać modele zgodne ze standaryzacją. W ten sposób w razie konieczności wymiany znalezienie zamiennika będzie proste. Warto tutaj wybrać najlepszy siłownik pneumatyczny Sklep Pneumatig oferuje modele spełniające najbardziej restrykcyjne normy jakościowe. W ofercie producenta siłowników pneumatycznych można bez problemu znaleźć model, który cechuje kwasoodporność, czy taki, który nadaje się do kontaktu z żywnością. Wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście stosowanie siłowników pneumatycznych ma sens.

siłownik pneumatyczny

W tym przypadku odpowiedź może być tylko jedna i brzmi: tak! Wynika to z faktu, że siłowniki nie tylko wytwarzają dużą siłę, ale też dzięki wykorzystaniu czystego medium nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Jest to powód, dla którego wiele branż sięga po ofertę producenta siłowników. Wśród nich można wymienić farmaceutyczną, chemiczną, spożywczą, budowlaną, wydobywczą, czy szeroko rozumiany przemysł ciężki. Należy pamiętać, że siłowniki różnią się wielkością, sposobem mocowania czy zastosowaniem. 

Siłowniki pneumatyczne – rodzaje, w które warto zainwestować 

Jest wiele rodzajów siłowników pneumatycznych. Jednak poza klasycznymi, czyli jednostronnego czy dwustronnego działania można też znaleźć siłowniki kompaktowe, które mają zastosowanie w trudno dostępnych miejscach. Dostępne są w wersji jednostronnego i dwustronnego działania. Można wybrać wariant z gwintami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. W trudnych warunkach sprawdzą się takie wykonane z wysoko ciśnieniowego odlewu aluminium. Ciekawym wyborem są rodzaje siłowników zgodne z normą UNITOP, które różnią się od standardowych siłowników kompaktowych sposobem rozmieszczenia otworów montażowych. Takie modele dostępne są w wersji z gwintem wewnętrznym bądź zewnętrznym. Jeżeli szukacie siłowników dociskowych, to polecamy okrągłe z sześciokątnym tłoczyskiem, które zapobiega obracaniu się. Dostępne są nawet mikrosiłowniki, które są jednostronnego działania.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *