Popularność ogniw solarnych rośnie z każdym rokiem, a producenci modułów prześcigają się w opracowywaniu nowatorskich rozwiązań. Jak zatem przedstawia się przyszłość OZE w dłuższym terminie? Czy warto inwestować w odnawialne źródła energii? Przedstawiamy poradnik dla osób zainteresowanych montażem systemów fotowoltaiki, który pomoże w podjęciu właściwej decyzji. Zapraszamy do lektury!
Dlaczego wzrasta zainteresowanie fotowoltaiką?
Co stanowi przyczynę rozpowszechnienia ogniw solarnych u klientów prywatnych i firmowych? Jeśli zaskakuje Cię ekspansja fotowoltaiki we współczesnym świecie, pora zastanowić się nad genezą jej popularności. Systemy fotowoltaiczne cieszą się uznaniem, gdyż dostarczają inwestorom następujących korzyści:
- ograniczenie wydatków na energię,
- zagwarantowanie stabilności dostaw prądu,
- wysoka wydajność i niezawodność,
- niskie koszty eksploatacji ogniw fotowoltaicznych,
- ochrona środowiska naturalnego.
Systemy ogniw solarnych mają zastosowanie w rzeczywistości prywatnej i biznesowej. W dobie rosnących cen energii sieciowej, rozwiązania fotowoltaiczne umożliwiają utrzymanie wydatków w ryzach i skuteczniejsze planowanie budżetu.
Niezależność energetyczna idzie w parze z coraz lepszą wydajnością paneli i różnymi opcjami dofinansowań. Fotowoltaika staje się dostępna dla każdego, kto planuje wykorzystać potencjał OZE w codziennym życiu.
Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?
Zdajemy sobie sprawę, że nikt nie podejmuje decyzji o montażu ogniw PV wyłącznie z pobudek ekologicznych. Finanse grają tutaj pierwsze skrzypce i wyznaczają kierunek działań inwestorów. Czy systemy fotowoltaiczne naprawdę się opłacają?
Statystyczne gospodarstwo domowe w modelu rodziny 2+2 konsumuje około 6 kW energii rocznie. Aby pokryć zapotrzebowanie, prąd generowany przez fotowoltaikę powinien osiągać moc znamionową na poziomie ok. 7-8 kW. Cena kompletnego systemu PV o takiej wydajności (wraz z montażem) powinna się zamknąć w granicach 50 tysięcy złotych.
Przy założeniu autokonsumpcji powyżej progu 80% maksymalnej wydajności ogniw fotowoltaicznych, zwrot z inwestycji następuje przeważnie w ciągu 7 lat od uruchomienia instalacji. To doskonały wynik, zważywszy na długi cykl życia paneli (wynosi on przynajmniej 25 lat).
Powyższa analiza nie bierze pod uwagę licznych programów dotacji na fotowoltaikę. Chcesz obniżyć koszty początkowe i przyspieszyć czas, kiedy energia staje się niemal darmowa? Skorzystaj z bezzwrotnych świadczeń lub preferencyjnych pożyczek. Do najpopularniejszych należą Mój Prąd i Czyste Powietrze.
Gdzie szukać sprawdzonych komponentów do systemów fotowoltaicznych?
Poszukujesz sprawdzonych rozwiązań w zakresie fotowoltaiki? Chcesz zainwestować w urządzenia od zaufanych producentów, które zagwarantują wieloletnią sprawność techniczną? Sprawdź systemy fotowoltaiczne dostępne w sklepie LogicPower. Znajdziesz tu inwertery, regulatory ładowania i panele w rozmaitych wersjach mocowych. Wejdź na stronę www.logicpower.pl i dobierz komponenty instalacji zgodnie z własnymi potrzebami.