Rekuperacja i wentylacja
(Zaktualizowano: 15 października, 2021)

Wentylacja to niezwykle istotna kwestia podczas budowy domu i jedna z podstawowych instalacji. Ma ona wpływ nie tylko na zdrowie i komfort domowników, ale także na prawidłowe funkcjonowanie domu. Jakie są rodzaje wentylacji i którą z nich wybrać?

Wentylacja to nic innego jak wymiana zużytego powietrza na świeże. Pozwala usunąć wilgoć z pomieszczeń, zapobiega ich zagrzybieniu, chroni przed powstawaniem pleśni oraz wpływa na komfort domowników. Wentylacja może być grawitacyjna lub mechaniczna.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna – którą wybrać?

Głównym elementem wentylacji grawitacyjnej są pionowe kanały wyciągowe w kominach oraz nawiewniki okienne bądź ścienne. To przez nie zachodzi wymiana powietrza.

Skuteczność wentylacji grawitacyjnej zależy m.in. wysokości czynnej kominów wentylacyjnych (jest to wysokość między kratką wlotową w domu a wylotem ponad dach) czy warunków atmosferycznych. Niestety często kanały wentylacyjne nie zapewniają odpowiedniej różnicy ciśnień, a na temperaturę zewnętrzną nie mamy wpływu. System wentylacji grawitacyjnej okazuje się więc latem często niewydolny. Zimą zaś, gdy powietrze zewnętrzne jest dużo zimniejsze niż wewnątrz, wymiana powietrza może być zbyt intensywna.

Wentylacja grawitacyjna wciąż jest w Polsce bardzo popularna. Mimo niskich inwestycyjnych jest jednak… nieekonomiczna, ponieważ – zwłaszcza zimą – z domu ucieka ciepłe, nagrzane przez nas powietrze. Stratom ciepła skutecznie zapobiega wentylacja mechaniczna.

Wentylacja mechaniczna świetnie sprawdza się w nowym budownictwie, czyli przy szczelnych oknach i wysokim stopniu termoizolacji. Inaczej nazywana rekuperacją, łączy wymianę powietrza z procesem odzyskiwania energii cieplnej w celu jej ponownego użycia. Jak to działa?

Rekuperator odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza wywiewanego i przekazuje je strumieniowi powietrza pobieranego z zewnątrz. Świeże powietrze nie miesza się ze zużytym, a jedynie odbiera od niego ciepło. Co ciekawe, latem dzięki rekuperacji możemy nawiewane powietrze z zewnątrz… schładzać! Szukasz rekuperatora? Więcej dowiesz się na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html .

Jak łatwo można się domyślić rekuperacja to spore oszczędności. Odzysk ciepła pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania w sezonie grzewczym nawet o 40 procent! Co więcej dzięki filtrom umieszczonym w rekuperatorze nawiewane powietrze pozbawione jest pyłów i alergenów. To kolejna zaleta rekuperacji.

Ponadto wymiana powietrza zachodzi przez cały czas, bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *