budynki modułowe
(Zaktualizowano: 24 lutego, 2023)

Budynki modułowe powstają szybciej niż obiekty wznoszone tradycyjnym sposobem. Między innymi dlatego takie rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników. Niektórzy poddają w wątpliwość ich wytrzymałość. Czy takie głosy powinny wzbudzić czujność inwestorów? Zobacz, jak wygląda trwałość i żywotność prefabrykatów.

Od czego zależy trwałość budynków modułowych?

Tym, co charakteryzuje budownictwo modułowe, jest skrócony czas budowy. Niektóre budynki mogą powstać zaledwie w kilka dni! Czy krótki czas stawiania budynku wpływa na jego trwałość? Okazuje się, że obiekty modułowe mogą być użytkowane tak samo długo, jak zwykłe budowle. Na żywotność wpływa jakość wykorzystanego budulca oraz sposób budowy. Firmy budowlane dysponujące odpowiednim doświadczeniem, sprzętem i technologią produkują moduły, które mogą być wykorzystywane zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i komercyjnym.

Parametry budynków tworzonych z modułów

Budowle modułowe powstają z gotowych elementów, które są ze sobą łączone na miejscu budowy. Ściany, stropy i inne części tworzące budowle są projektowane i wykonane w fabryce z zachowaniem dużej dokładności i precyzji. Wytrzymałość budynku powstałego w technologii modułowej może być porównywalna z parametrami obiektu budowanego metodą tradycyjną. Drewniane moduły wykazują dobrą odporność na działanie czynników zewnętrznych, co dobrze wpływa na przewidziany czas eksploatacji budynku. Na trwałość budynku największy wpływ ma jakość użytych prefabrykatów i technologii. Jeśli drewno było odpowiednio przygotowane, obiekt będzie charakteryzował się nie tylko długim okresem eksploatacji, ale też będzie on energooszczędny i komfortowy.

Zalety drewnianego budownictwa modułowego

Drewno sprawdza się znakomicie jako ekologiczny surowiec wykorzystywany w budownictwie modułowym. Użycie tego surowca skraca cały cykl produkcji. Obróbka drewna aż do momentu powstania gotowych modułów, zwykle przebiega w zamkniętej hali produkcyjnej. To sprawia, że nie ma potrzeby organizowania miejsca na placu budowy. Zapewnia to także ochronę budulca przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci i różnic temperatury. Drewno składowane na terenie budowy jest narażone na opady deszczu, co może negatywnie wpłynąć na jakość budulca. Gotowe moduły od razu po przywiezieniu mogą być montowane na swoim miejscu. Dzięki temu ograniczony jest kontakt z niesprzyjającymi czynnikami.

Główną zaletą budownictwa modułowego jest stosunkowo krótki czas powstawania takich obiektów. Gotowe moduły drewniane są odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Obiekty budowane w technologii modułowej mogą być eksploatowane mniej więcej tak samo długo, jak budynki powstające z wykorzystaniem tradycyjnego budownictwa. Inwestycja w tę technologię może przynieść spore oszczędności, wynikające m.in. ze skrócenia czasu budowy.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *