klejuniwersalny
(Zaktualizowano: 26 października, 2022)

Wiele osób lubi majsterkowanie i ceni sobie dobrze wyposażone miejsce pracy. Jednym z niezbędnych elementów do łączenia ze sobą różnych elementów jest klej. Powinien zapewniać mocne wiązanie, a jednocześnie dość szybko się wiązać, a także być łatwy w aplikacji. Tu pojawia się pytanie – czy istnieje klej uniwersalny? Poznajcie tylko fakty i zero mitów na ten temat.

Klej hybrydowy, czyli uniwersalny klej nie tylko do klejenia, ale również uszczelniania

Do kategorii produktów uniwersalnych wiele osób zalicza kleje hybrydowe. Takie kleje mogą zastępować silikony i uszczelniacze akrylowe. Ponadto sprawdzają się do materiałów trudnych, wrażliwych takich jak metal czy szkło. Warto wiedzieć, że są neutralne chemicznie i nie powodują korozji. Można nim także kleić drewno czy też gips. Czy zatem zasługuje na miano kleju uniwersalnego? Na pewno częściowo tak, w końcu sprawdzi się do bardzo różnych materiałów. Do tego jest trwały i elastyczny, szybko się wiąże, a ponadto zapewnia długotrwałą szczelność połączenia. Co więcej taki klej nie zawiera silikonów ani rozpuszczalników i ma znikomą woń, co jest kolejną zaletą. Trzeba jednak wiedzieć, że nie sprawdzi się do klejenia materiałów takich jak styropian czy styrodur, zatem w ich przypadku takiego kleju nie należy wybierać. Trzeba sięgnąć po dobry klej poliuretanowy albo polimerowy.

Co warto wiedzieć na temat kleju uniwersalnego?

Za klej uniwersalny uważany jest klej cyjanoakrylowy. Stosowany jest powszechnie w preparatach służących do szybkiego klejenia różnych materiałów, bo błyskawicznie tworzy mocne wiązanie. Z klejem hybrydowym łączy go fakt, że nie zawiera rozpuszczalników i przez to nie powoduje podrażnień skóry ani nie jest toksyczny. Warto wiedzieć, że może być rzadki, gęsty, ale i mieć postać galaretowatej masy. Najlepiej stosować go w temperaturze pokojowej, gdzie panuje wilgotność od 40 do 60%. Wtedy można liczyć na szybkie, trwałe i mocne wiązanie.

Dlaczego klej cyjanoakrylowy można określić mianem króla klejów uniwersalnych?

Choć wiele klejów stosowanych jest nie tylko do jednej, ale przynajmniej kilku różnych powierzchni, to jednak cyjanoakryl zyskał miano kleju uniwersalnego. Przede wszystkim wyróżnia się wydajnością. Wystarczy niewielka ilość, by stworzył naprawdę silne i trwałe wiązanie. Już w kilka sekund się utwardza. Do klejenia z użyciem kleju cyjanoakrylowego można używać aktywatora. Kiedyś wiele osób narzekało na jego intensywny zapach. Warto jednak wiedzieć, że nowe generacje takich klejów są praktycznie bezzapachowe. Do tego wykazuje dużą wytrzymałość na temperaturę w zakresie od minus 30 stopni do 120 stopni. Jest niezbędnikiem zarówno w domu, garażu, warsztacie, a nawet w apteczce. Warto szczegółowo poznać jego zastosowanie.

Do czego można stosować klej cyjanoakylowy?

Już ustaliliśmy, że klej cyjanoakrylowy to szybkowiążący się, nietoksyczny klej. Czas więc poznać jego możliwe zastosowania. Sprawdzi się do łączenia naprawdę małych elementów, nawet ze szkła i porcelany. Zatem z jego użyciem posklejacie ulubioną filiżankę. Klej cyjanoakryl nadaje się także do klejenia tworzyw sztucznych. Co ważne, można nim kleić także styropian czy styrodur, bo nie powoduje rozpadu, topnienia tych materiałów. Nada się do kamienia, betonu, ale i drewna. Z jego pomocą skleisz podeszwę butów albo przykleisz obcas. Świetnie sprawdza się nawet do klejenia metali, w tym żeliwa, brązu czy stali nierdzewnej. Klej cyjanoakrylowy może mieć też zastosowanie medyczne, ale koniecznie trzeba to zweryfikować na opakowaniu albo u producenta. Gdy rzeczywiście tak jest, może służyć do klejenia protez. Przy użyciu takiego kleju można kleić nawet teflon czy gumę.

Bez wątpienia klej cyjanoakrylowy rzeczywiście można określić mianem wszechstronnego i uniwersalnego. Pod wieloma względami to najlepsze rozwiązanie zarówno do domu, jak i do warsztatu. Tworzy trwałe wiązanie i przede wszystkim trzeba pamiętać, by zachować dużą ostrożność przy jego stosowaniu, a także przechowywać z dala od dzieci. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zaopatrzyć się w ten uniwersalny klej, który może poratować w wielu sytuacjach.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *