Podział obrabiarek do drewna. Poradnik stolarski dla początkującego i nie tylko
(Zaktualizowano: 12 sierpnia, 2022)

Drzewo to wspaniały materiał, wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Charakteryzuje się dużą plastycznością, co umożliwia łatwą obróbkę, zarówno przy użyciu narzędzi specjalistycznych, jak i tych tradycyjnych. Rozpoczynając przygodę z obróbką tego materiału, warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami obrabiarek do drewna.

Jak sklasyfikować maszyny do obróbki drewna?

Gama dostępnych na rynku maszyn do drewna jest naprawdę duża, dlatego przy ich wyborze, istotne jest dokładne określenie danych potrzeb. Wśród najczęściej wykorzystywanych obrabiarek do drewna, wyróżnia się przede wszystkim:

 • ostrzarki,
 • pilarki,
 • pilarki wielotarczowe,
 • traki i minitraki,
 • strugarki czterostronne.

Wymienione powyżej urządzenia to jedynie niektóre z dostępnych na rynku obrabiarek do drewna. Stanowią one podstawowy osprzęt, z którym zapoznać powinien się każdy początkujący stolarz, dopiero z czasem rozszerzając swoją wiedzę o kolejne pozycje. Szukając używanych obrabiarek do drewna warto odwiedzić m.in. https://maszyny-stolarskie.com.pl/grubosciowki/

Charakterystyka wybranych obrabiarek do drewna

Ostrzarki – zastosowanie ostrzarek można określić już po samej ich nazwie, mianowicie służą do specjalistycznego ostrzenia piłek znajdujących się w maszynach do obróbki drewna, takich jak np. mini traki.

Pilarki – stanowią dużą grupę niewielkich, ale za to poręcznych urządzeń. Służą zarówno do użytku profesjonalnego, jak i amatorskiego. Jako rodzaj obrabiarki do drewna, świetnie nadają się do rozpoczęcia przygody z tym materiałem. Wykorzystuje się je głównie przy produkcji półwyrobów, ale też niektórych z elementów stolarskich oraz do frezowania.

Pilarki wielotarczowe – to rodzaj obrabiarek do drewna, sterowanych elektrycznie. Ciekawym rozwiązaniem technologicznym jest zastosowanie wskaźnika laserowego, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie większej precyzji. Stosuje się je zarówno w tartakach, jak i stolarniach, czy fabrykach mebli.

Traki – stanowią różnorodną grupę maszyn do drewna. W zależności od przeznaczenia, wyróżnia się między innymi:

 • traki pryzmujące, 
 • traki szerokotaśmowe,
 • minitraki.

Zarówno traki pryzmujące jak i szerokotaśmowe to ciężkie maszyny, pozwalające na obróbkę drewna średniowymiarowego, ale też kłód. Z ich użyciem możliwe jest uzyskanie desek, desek bocznych, a także pryzm o dowolnej grubości. Jeśli chodzi o minitraki, najczęściej stosuje się je do rozcinania drewna na cienkie listwy lub deseczki.

Zobacz też: Jak zrobić suchy beton? Suchy beton – proporcje, ceny i zastosowanie

Strugarki czterostronne

Strugarki czterostronne to nowoczesne maszyny do obróbki drewna, pozwalające na uzyskanie np.:

 • desek podłogowych, 
 • listew boazeryjnych,
 • listew ozdobnych,
 • klejonek,
 • płyt meblowych.

Powyższe maszyny do drewna to jedynie wstęp do tematyki, jaką jest obróbka tego materiału. Wszystkie wymienione urządzenia dotyczą dość ogólnych wyrobów i dziedzin przeznaczenia, jednak na współczesnym rynku nie brakuje bardziej specjalistycznych rozwiązań, których zastosowanie pozwala na uzyskanie konkretnych produktów.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *