Ile obecnie kosztuje budowa domu? Czy obecnie budowa się opłaca?
(Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2022)

Wzrost cen materiałów budowlanych oraz rosnące koszty robocizny sprawiają, że budowa domu jest obecnie droga. Ile zatem kosztuje? Czy opłaca się w aktualnej sytuacji gospodarczej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Ile obecnie kosztuje budowa domu?

Powszechnie wiadomo, że na koszt budowy domu składają się przede wszystkim ceny materiałów budowlanych oraz robocizny. Obecnie w obu przypadkach można mówić o dużych wzrostach cen, co sprawia, że całkowity koszt budowy domu również rośnie. Ile wynosi? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od jakości zastosowanych materiałów budowlanych, czy standardu wykończenia. Eksperci szacują jednak, że średnia cena budowy domu w stanie surowym zamkniętym wynosi obecnie w granicach od 2500 do 3000 złotych za m². Oczywiście górna granica jest umowna, ponieważ tak naprawdę wydatki mogą być nieograniczone, a ich wysokość zależy wyłącznie od możliwości finansowych inwestora.

Czy budowa obecnie się opłaca?

Wzrost kosztów budowy domu sprawia, że wielu inwestorów zastanawia się nad tym, czy tego typu inwestycja obecnie się opłaca. Otóż, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od możliwości finansowych inwestora, jak i jego dotychczasowej sytuacji mieszkaniowej. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że w przyszłości budowa domu z pewnością będzie jeszcze droższa, a odkładanie inwestycji w czasie może powodować konieczność dłuższego opłacania najmu, czy życia w niekomfortowych warunkach. Oczywiście ceny materiałów budowlanych prędzej, czy później powinny się ustabilizować, jednak nikt nie zagwarantuje, że do tego momentu utrzymają się aktualne ceny robocizny. Pogorszyć może się również osobista sytuacja finansowa inwestora, co sprawi, że nadal nie będzie go stać na rozpoczęcie budowy.

Rozpoczęcie budowy domu – na czym można i warto oszczędzać?

Decydując się na rozpoczęcie budowy domu warto mieć świadomość, że na różnych etapach tego typu inwestycji można uzyskać spore oszczędności. Jak to zrobić? Przede wszystkim odpowiednio wybierając projekt budynku, ponieważ konkretne rozwiązania determinują koszty. Sposobem na uzyskanie oszczędności jest także wykonanie części prac samodzielnie, co pozwala zaoszczędzić na kosztach robocizny. Oczywiście wymaga to posiadania odpowiednich umiejętności oraz dysponowania sporą ilością czasu. W zależności od rodzaju wykonywanych prac niezbędne mogą być również rusztowania budowlane, czy drabiny aluminiowe, które pozwolą realizować prace na wysokości. Decydując się na ich zakup należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość, ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na bezpieczeństwo robót budowlanych. Warto również podkreślić, że tego typu sprzęt może służyć przez wiele lat i być wykorzystywany do wielu innych celów.

Podsumowując należy stwierdzić, że koszt budowy domu jest obecnie dość wysoki. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który wpływa na decyzję o rozpoczęciu budowy, ponieważ w każdym przypadku powinna być ona podejmowana indywidualnie.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *