piasek w budownictwie
(Zaktualizowano: 21 grudnia, 2022)

Wielu z nas piasek kojarzy głównie z wypoczynkiem na plaży. Okazuje się jednak, że kruszywo to znajduje o wiele więcej zastosowań. Wykorzystuje się je choćby w budownictwie. Kiedy jest on niezbędny i do czego służy? Sprawdzamy!

Piasek, jako składnik betonu i zapraw

Najczęściej, stosując piasek w budownictwie, wykorzystuje się go jako składnik rozmaitych materiałów budowlanych i preparatów. Przede wszystkim piasek jest składnikiem betonu. Należy do głównych składników, których dodanie do betonu zwiększa jego wytrzymałość. O ilości stosowanego piasku decyduje rodzaj betonu, jaki chcemy uzyskać. Ponadto piasek dodaje się do zapraw murarskich. To materiał wspomagający łączenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

Piasek w zastosowaniu bezpośrednim

Jak wskazaliśmy powyżej, piasek wykorzystuje się głównie jako składnik. Oznacza to, że aby w ten sposób zrobić użytek z kruszywa, trzeba połączyć je z innymi składnikami. Niemniej czasami piasek znajduje też zastosowanie bezpośrednie. Mowa choćby o tworzeniu rozmaitych nasypów, na przykład przy torach. Piasek służy też do tworzenia konstrukcji wsporczych o ograniczonej wytrzymałości.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że piasek stosuje się też w budownictwie drogowym. Służy on do tworzenia jednej z warstw pod asfaltem. Wypełnia przestrzeń pod nawierzchnią, stanowiąc istotne wsparcie w zakresie wytrzymałości obciążeniowej konstrukcji. Kruszywo to wykorzystuje się w podobny sposób podczas budowy chodników, parkingów i wielu innych nawierzchni. Piasek to też materiał wykorzystywany do budowy podjazdów do domów czy dróg spacerowych w ogrodach.

Jak widzisz, zastosowanie pasku w budownictwie jest bardzo szerokie. Warto przy tym pamiętać, aby inwestować w jakościowy piasek, który nie jest zanieczyszczony żadnymi dodatkowymi składnikami. W kwestii wykorzystania piasku w budownictwie trzeba też pamiętać o jego odpowiednim transporcie i przechowywaniu. Mowa o kruszywie, którego poszczególne składowe są bardzo lekkie i małe. Niewiele trzeba, aby rozwiał je wiatr, przez co materiał ten trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

Zapraszamy po więcej informacji: Piasek Rzeszów.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *