gruntowanie ścian
(Zaktualizowano: 21 stycznia, 2022)

Farby gruntujące to produkty przeznaczone do przygotowywania podłoża ścian i sufitów na dalsze etapy prac. Użycie ich wpływa na lepszą przyczepność podłoża, dzięki czemu malowanie przebiega sprawniej i otrzymywany jest trwalszy efekt. Rynek nasycony jest produktami gruntującymi, jakimi czynnikami kierować się więc przy wyborze farby do gruntowania?

Zobacz też: Klimatyzacja w samochodzie – jak o nią dbać?

Jaką farbę do gruntowania wybrać?

Dużą zaletą farb gruntujących jest gotowość produktów do natychmiastowego użycia, w przeciwieństwie do innych preparatów, które trzeba rozcieńczać. To bardzo ułatwia stosowanie farb. Wskazówką w poszukiwaniu takiego produktu jest oznaczenie gęstości farby gruntującej, która powinna wynosić około 1,5 kg/m3. W niektórych przypadkach producenci dopuszczają rozcieńczenie preparatu, taka informacja zawsze pojawia się na opakowaniu. Zazwyczaj można dodać od 5 do 10% wody.

Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze farby gruntującej, jest jej lepkość, czyli zdolność przywierania do podłoża. Producenci oznaczają swoje produkty na skali lepkości, która waha się pomiędzy 6000 a 9000 cp. W zależności od podłoża należy szukać preparatów o różnej wartości.

Wiele osób przy wyborze farby kieruje się ceną, szukając najtańszej lub uważając, że drogie produkty są najlepsze. Nie zawsze jest to prawda. Zwłaszcza w przypadku chęci minimalizacji kosztów warto poszukiwać farby gruntującej o jak najlepszych parametrach odpowiednich do warunków, w jakich mają być użyte. Należy sprawdzać więc pojemność i informacje, jak dużą powierzchnię pokryje dana farba.

Zobacz też: Jak prowadzić spółkę za granicą?

Dlaczego warto gruntować ściany?

Nie każdy wie, że ściany przed wykończeniem powinny być zagruntowane, niektórzy wręcz pomijają ten etap prac. Pojawiają się też głosy, że ściany i sufity w nowym budownictwie nie wymagają gruntowania. Nic bardziej mylnego, niezależnie od tego, czy remontowane są pomieszczenia w starym budownictwie, czy wykańczane w nowym, warto zastosować farbę gruntującą. W ten sposób podłoże staje się bardziej przyczepne, zmniejszona jest też jego nasiąkliwość, dzięki czemu kolorowe farby lepiej pokrywają powierzchnię i wystarczy mniej produktu, aby osiągnąć zadowalający efekt.

Farby gruntujące warto kupować w internetowych sklepach, takich jak MSexpert.pl. W ten sposób najłatwiej i najszybciej porównać różne preparaty, ponieważ są one szczegółowo opisane. Zakupy z domu też więcej czasu do namysłu i rozważnych zakupów.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *