Obecnie trudno sobie wyobrazić podróż samochodem bez sprawnie działającej klimatyzacji. Możliwość regulacji temperatury znacznie podnosi komfort jazdy, zarówno latem jak i zimą. Jednak układ chłodzący, podobnie jak inne podzespoły pojazdu, może z czasem ulec uszkodzeniom. Dowiedz się, jak dbać o klimatyzację, aby uniknąć usterek.
Zobacz też: Najlepsze świąteczne aplikacje na telefon
Klimatyzacja – jak działa?
Układ chłodzący w samochodzie składa się z parownika, sprężarki, skraplacza i zasobnika. Są one połączone w zamkniętym obiegu, w którym krąży płyn chłodzący. Dzięki szczególnym właściwościom, czynnik ten pobiera ciepło z otoczenia i obniża temperaturę w kabinie. Dopływ świeżego powietrza natomiast zapewniają wentylatory, które są połączone z klimatyzacją. Układ chłodzenia pełni jednak więcej funkcji niż tylko obniżanie temperatury. Dzięki filtrom, oczyszcza on także kabinę z kurzu i pyłków, a do tego pozwala zachować odpowiedni poziom wilgotności powietrza.
Zobacz też: Zalety zakupu auta używanego od dealera
Jak używać klimatyzacji, by jej nie zepsuć?
Klimatyzacja, która jest używana w odpowiedni sposób, może działać dłużej i sprawniej. Warto więc przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, należy przed uruchomieniem przewietrzyć samochód. Szczególnie w lecie, gdy powietrze w aucie mocno się nagrzewa, warto zrównać je do temperatury na zewnątrz. Dzięki temu wnętrze pojazdu szybciej się ochłodzi. Dobrze także upewnić się, że okna są zamknięte, żeby schłodzone powietrze nie uciekało.
Ważnym aspektem dbania o klimatyzację jest także częstotliwość jej użytkowania. Także w okresie zimowym, powinna ona być włączana co najmniej raz w tygodniu na 15 minut. W przeciwnym wypadku ryzykuje się osadzenie się oleju w częściach układu, co powoduje niewystarczające nasmarowanie sprężarki. To z kolei prowadzi już do poważnych usterek całej klimatyzacji.
Zobacz też: Auto skup Bydgoszcz czy komis samochodowy?
Przegląd klimatyzacji – kiedy go wykonać?
Układ chłodzący, tak jak pozostałe części samochodu, powinien być poddawany regularnemu przeglądowi. Zaleca się kontrolować go raz w roku lub po przejechaniu 10 tys. km. Najczęściej dokonuje się go wiosną, jednak nie ma przeciwwskazań, aby zrobić to także zimą. W czasie przeglądu wymieniany jest filtr kabinowy, co zapewnia czyste powietrze we wnętrzu pojazdu. Dobrą praktyką jest także czyszczenie klimatyzacji przez ozonowanie.
Często podczas przeglądu odbywa się także napełnianie klimatyzacji płynem chłodniczym. Normalne jest, że podczas eksploatacji substancji tej ubywa i traci ona swoje właściwości. Z tego powodu musi zostać uzupełniona nowym płynem do odpowiedniego poziomu. Jeśli jednak ubyło więcej niż 10% objętości preparatu, możliwe, że w układzie występują poważne uszczelki. W takim wypadku koniecznie należy udać się do warsztatu samochodowego, takiego jak Bunar, gdzie można dokonać szybkiej i sprawnej naprawy.
Zobacz też: Pielęgnacja samochodu to podstawa
Usterki klimatyzacji – jak je rozpoznać?
Niesprawna klimatyzacja szybko daje o sobie znać. Poznać ją można przede wszystkim po mniejszej wydajności, a czasem także po nieprzyjemnym zapachu wydobywającym się z nawiewu. Najczęściej powoduje to zagnieżdżenie się grzybów lub pleśni w którejś części układu. W takiej sytuacji konieczne jest odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji. Warto zwrócić uwagę także na zaparowane szyby mimo włączonego nawiewu – świadczy to o braku odpowiedniego przepływu powietrza.