jak zabezpieczyc droge osiedlowa
(Zaktualizowano: 14 listopada, 2022)

Nie da się ukryć, że drogi osiedlowe często są rajem dla kierowców, którzy nie lubią ściągać nogi z gazu. To właśnie tam rzadko kiedy można spotkać się z fotoradarami czy patrolami policji, a to z kolei sprawia, że kierowcy wydają się nie zwracać uwagi na znaki z ograniczeniami prędkości. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że drogi osiedlowe są szczególnie niebezpieczne. To właśnie na nich możemy najczęściej spotkać bawiące się dzieci, mamy z wózkami, czy pieszych, którzy dość swobodnie sobie spacerują. Jak łatwo można się domyślić, na takiej drodze nie trudno o nieszczęście, a lekkomyślnych kierowców również nie brakuje. Wobec tego, to obowiązkiem drogowców i administracji tego typu dróg jest zadbanie o to, by były one zabezpieczone w optymalny sposób i jednocześnie, by zapewnić pieszym i kierowcom również wyjątkowo wysoki poziom bezpieczeństwa. Jak więc można zabezpieczyć drogi osiedlowe?

Progi zwalniające są wyższą koniecznością

Pierwszym krokiem do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach osiedlowych jest nic innego jak próba ograniczenia prędkości. Trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego, że w momencie ustawienia jedynie znaków z ograniczeniem prędkości, tak naprawdę niewiele się zmieni. Kierowcy raczej nie będą na nie zwracać większej uwagi. Wobec tego konieczny staje się próg podrzutowy, znany wśród kierowców także pod nazwą „ślepy policjant”. Taki próg zwalniający w subtelny sposób zmusi kierowców do tego, by zdjęli nogę z gazu, gdyż może ich to kosztować nawet uszkodzenie zawieszenia w pojeździe. Taki prosty gadżet na drogi może więc znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa na osiedlach i co najważniejsze sprawić, że lekkomyślni kierowcy w końcu zastosują się do narzuconych ograniczeń prędkości. Wobec tego takich progów zwalniających na drogach osiedlowych z pewnością nie może zabraknąć.

Doświetlenie przejść dla pieszych również jest konieczne na drogach osiedlowych

Drogi osiedlowe niestety, ale mają to do siebie, że nie są one najlepiej oświetlone. Lampy uliczne często nie działają tak jak powinny, więc w okolicy przejść dla pieszych powinny znaleźć się lampy ostrzegawcze drogowe. Dzięki nim kierowcy zostaną odpowiednio poinformowani o tym, że w tej okolicy może pojawić się pieszy i wypadałoby w tym momencie zdjąć nogę z gazu, a także zachować o wiele większą czujność. Pamiętajmy również o tym, że takie lampy w okolicy przejść dla pieszych będą odgrywać nieocenioną rolę szczególnie w porze nocnej, kiedy widoczność na drogach osiedlowych jest dość mocno ograniczona.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *