Jak bezpiecznie korzystać z koparki?
(Zaktualizowano: 18 stycznia, 2022)

Koparki i koparko-ładowarki to jedne z najczęściej wykorzystywanych maszyn w budownictwie. Dodatkowo, znajdują zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie. Do kierowania koparką niezbędne są aktualne uprawnienia. Bez względu na wielkość maszyny, w trakcie pracy należy zachować szczególną ostrożność oraz przestrzegać wszystkich zasad ustalonych np. przez kierownika budowy. Firmy oferujące usługi koparką dysponują wyłącznie w pełni sprawnymi maszynami, które są obsługiwane przez doświadczonych operatorów. W jaki sposób bezpiecznie korzystać z maszyn? Co należy wiedzieć?

Zobacz też: Zalety zakupu auta używanego od dealera

Praca na budowie, czyli bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Wszystkie koparki dysponują ogromną siłą niezbędną do pracy w twardym podłożu, dlatego tak ważne jest zachowanie zasad związanych z bezpieczeństwem. Przede wszystkim, operator musi być całkowicie trzeźwy w trakcie pracy. Dotyczy to nie tylko alkoholu, ale również narkotyków, środków odurzających oraz leków, które wpływają na motorykę. Ponadto prace ziemne z wykorzystaniem koparki muszą być prowadzone w bezpieczniej odległości od wszystkich instalacji i całej infrastruktury znajdującej się pod ziemią. Uszkodzenie instalacji elektrycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej jest niebezpieczne, a oprócz tego, generuje duże koszty dodatkowe i opóźnienia, dlatego za wszelką cenę należy unikać takich sytuacji.

Zobacz też: Jak obsługiwać koparko-ładowarkę?

Usługi koparką – co jeszcze wpływa na poprawę bezpieczeństwa?

Teren pracy musi być czytelnie oznaczony. Dodatkowo, nie mogą poruszać się po nim niepowołane osoby. Każdy operator musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa podczas pracy. Ponadto w kabinie może znajdować się wyłącznie jedna osoba. Dotyczy to zarówno prac ziemnych, jak i przemieszczenia. Pod żadnym pozorem nie można przewozić ładunków nad osobami i pojazdami. Kolejną, niezwykle istotną zasadą dotyczącą bezpiecznego użytkowania koparki jest zakaz przekraczania maksymalnej ładowności, która została określona przez producenta. Wszystkie niezbędne informacje techniczne można znaleźć w instrukcji obsługi maszyny.

Dowiedz się więcej: usługi koparką Bydgoszcz

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *