koparko-ladowarki w Rzeszowie
(Zaktualizowano: 15 grudnia, 2021)

Koparko-ładowarki są jednymi z najważniejszych maszyn budowlanych charakteryzujących się uniwersalnym wykorzystaniem. Służą zarówno do kopania, jak i załadunku materiałów sypkich. Przy ich pomocy prace związane z robotami ziemnymi przebiegają sprawnie i bezpiecznie. Chcąc obsługiwać koparko-ładowarki należy posiadać odpowiednie uprawnienia, których zdobycie jest poprzedzone m.in. specjalnym kursem. Co warto wiedzieć o obsłudze tych maszyn?

Zobacz też: Wyburzenia mostów – jak wygląda proces?

Kluczowe informacje dotyczące obsługi

Choć działanie pojazdów jest w zasadzie takie same, to ich obsługa może różnić się w zależności od konkretnego producenta sprzętu, a nawet modelu. Różnice wynikają m.in. z wielkości, przeznaczenia, osprzętu, a także dodatkowych funkcjonalności. Zatem co warto wiedzieć o obsłudze koparko-ładowarki?

  • Pozycja fotela w kabinie determinuje sposób wykorzystania sprzętu. Pojazdy są wyposażone w specjalną dźwignię, która umożliwia obrót fotela operatora o 180 stopni. W zależności od pozycji, kierowca może operować łyżką przeznaczoną do kopania lub załadunku.
  • W kabinie znajduje się dźwignia zmiany biegów. Ich liczba jest uzależniona od konkretnej koparko-ładowarki. Po przeciwnej stronie są zlokalizowane dźwignie odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie świateł, uruchamianie wycieraczek oraz spryskiwaczy.

Podczas pracy w trudnym terenie lub w momencie wykonywania skomplikowanych manewrów, niezwykle przydatna okazuje się możliwość sterowania osiami skrętnymi. Operator może swobodnie dołączać tylną oś skrętną, wówczas promień skrętu jest znacząco niższy.

Zobacz też: Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeśli te rzeczy występują u Ciebie w domu, pomyśl nad nowymi oknami!

Jak obsługiwać koparko-ładowarki? Do czego służy joystick?

Najważniejszym elementem sterowniczym decydującym m.in. o pracy ramienia jest joystick charakteryzujący się organicznym kształtem i precyzyjnym działaniem. Przy jego pomocy operator nie tylko steruje pozycją ramienia, ale również zamyka i otwiera łyżkę. Dodatkowo, joystick umożliwia włączanie sprzęgła. Ponadto w kabinie znajdują się przyciski pozwalające na włączenie sygnalizacji świetlnej oraz odpowiedzialne za sterowanie ogrzewaniem.

Dowiedz się więcej: koparko ładowarki Rzeszów

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *