Wyburzenia mostów - jak wygląda proces
(Zaktualizowano: 18 listopada, 2021)

Choć wydawać by się mogło, że budowa obiektów jest procesem znacznie szybszym i prostszym niż ich wyburzenia, w praktyce jest zupełnie inaczej. Wynika to z faktu, iż wszystkie czynności muszą być przeprowadzone w sposób jak najmniej inwazyjny i w pełni bezpieczny dla otoczenia. Nic zatem dziwnego, że tego typu zadania są wykonywane wyłącznie przez specjalistów w swojej dziedzinie, którzy dysponują nie tylko profesjonalnym sprzętem, ale również ogromną wiedzą i doświadczeniem. Co warto wiedzieć na temat wyburzeń mostów?

Przewaga wyburzeń nad rozbiórką

Na początek należy zaznaczyć, że opisywana grupa robót niesie ze sobą ogromne ryzyko zagrożenia życia, zdrowia i mienia. Jednym z najtrudniejszych aspektów jest nieprzewidywalność samych konstrukcji. Wyburzanie jest jednak w wielu przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem niż rozbiórka, ze względu na możliwość wcześniejszego rozpoczęcia budowy nowego obiektu. Wykorzystanie metody wybuchowej pozwala ograniczyć prace do jednego dnia. Z kolei rozbiórka ciągnie się miesiącami, co w ogromnym stopniu wydłuża cały proces.

Zobacz też: Blachodachówka modułowa – Zalety, montaż, cena

W jaki sposób przebiegają wyburzenia?

Cały proces zaczyna się od wykonania projektu. W tym celu niezbędna jest nie tylko znajomość przepisów BHP oraz norm, ale również doświadczenie w przewidywaniu w jaki sposób zachowują się wyburzane konstrukcje, uwzględniając grawitację i nośność konstrukcji. Kolejnym krokiem jest wybór metody wyburzenia, po wcześniejszym rozeznaniu obiektu. Zarówno most, jak i otoczenie muszą zostać należycie przygotowane. Kluczowa jest dobra organizacja i posiadanie odpowiednich sprzętów oraz zabezpieczenie się w razie nagłej zmiany sytuacji.

Konieczne jest także wcześniejsze powiadomienie służb oraz lokalnej społeczności. W kontekście mostów niezbędne może być również zapewnienie objazdów, jeśli dana konstrukcja stanowi część drogi. W trakcie całego procesu należy prowadzić segregację materiałów, oddzielając stal oraz gruzu i nawierzchni jezdnej.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *