diamondexpert1styrodurczystyropianporownujemyobamaterialyociepleniowe
(Zaktualizowano: 2 czerwca, 2022)

Przy wyborze materiału do ocieplenia budynku możesz mieć dylemat – kupić tradycyjny styropian czy nowoczesny styrodur? Na pewno warto przy tym porównaniu wziąć pod uwagę technologię produkcji, parametry izolacyjne, a także zastosowanie – miejsce, w jakim ocieplenie będzie stosowane.

Jak powstaje styropian i styrodur?

Warto zacząć od rozróżnienia technologii, w jakich powstaje styropian i styrodur. Ten pierwszy powstaje ze spienionych granulek sklejanych w bloki o większych rozmiarach. Cechą charakterystyczną jest dość wysoka porowatość, której nie zaobserwujesz w styrodurze. Ten z kolei jest produkowany ze spienionego polistyrenu, zbudowanego z przylegających do siebie komórek. Finalny wyrób jest gładki, choć dostępne są także wersje szorstkie czy waflowe, a także cechuje się niską nasiąkliwością.  

Zobacz też: Wełna wdmuchiwana, czyli optymalne ocieplenie domu

Jakie parametry techniczne mają materiały?

Wspomniana już niska nasiąkliwość, lecz duża gęstość i twardość wyróżniają styrodur XPS https://www.diamondexpert.pl/kategoria/styrodur-xps/, czyli polistyren ekstrudowany. Jest to wynik zastosowania struktury zamkniętokomórkowej, która realnie wpływa na parametry cieplne (wyższa termoizolacyjność), a zarazem nadaje materiałowi odporności na uszkodzenia mechaniczne. 

Styropian w tym zestawieniu wypada nieco gorzej, bo ma skłonności do chłonięcia wody, a jego izolacyjność cieplna stoi na niższym poziomie. Jednak nadal jest wiele miejsc i sytuacji, w których jego zastosowanie okaże się wystarczające. 

Zobacz też: Blachodachówka modułowa – Zalety, montaż, cena

Który materiał jest cieplejszy?

Inwestorów zazwyczaj najbardziej zastanawia to, który materiał jest cieplejszy. Jeżeli o to chodzi, to styrodur także przoduje. Wynika to z jego zwartej struktury i braku mostków termicznych. Można dzięki temu uzyskać bardzo zadowalający współczynnik przewodzenia ciepła w przedziale od 0,029 do nawet 0,034 W/mK.

Te wartości spadają w przypadku styropianu, który zapewnia nieco niższy poziom ochrony przed zimnem. Są jednak takie miejsca, gdzie nawet nie wskazane jest duże uszczelnienie budynku i właśnie tam, można rozważyć montaż styropianu.

Zobacz też: Rodzaje blachy trapezowej

Gdzie stosować styropian, a gdzie styrodur?

W bardzo trudnych warunkach na pewno lepszym wyborem jest styrodur. Lepiej izoluje on od chłodu, wiatru i wilgoci. Nie chłonie wody, dzięki czemu dobrze sprawdza się nawet w miejscach zacienionych, z ograniczonym dostępem do światła. Chociaż można stosować go od ocieplania nawet fundamentów, to jednak zwłaszcza na podmokłym terenie lepszym wyborem będzie styrodur. Jednak tam, gdzie priorytetem jest niska cena warto rozważyć styropian, zwłaszcza, że dobrze radzi sobie m.in. na poddaszach czy elewacjach.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *