konstrukcje stalowe Kraków
(Zaktualizowano: 16 października, 2022)

Obecnie stal to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Nic w tym dziwnego, jej wytrzymałość, a także szereg innych właściwości, predysponują stal do stosowania w projektach budowlanych. Jednak materiał ten ma też swoje słabsze strony. Przede wszystkim jest podatny na korozję. Dlatego też konstrukcje stalowe są zabezpieczane przed korozją. Na czym polega zabezpieczenie?

Konstrukcje stalowe zabezpieczane cynkiem

Metod zabezpieczenia stali przed korozją jest wiele. Jednak dzisiaj najczęściej konstrukcje stalowe pokrywa się cynkiem. Wykazuje on właściwości antykorozyjne, chroniąc powierzchnię bardzo skutecznie. Do nakładania cynku może dochodzić na różne sposoby, jednak przeważnie odbywa się to poprzez zanurzenie części metalowych w rozpuszczonym cynku.

Cynkowanie ma swoje ograniczenia. Mianowicie do zabezpieczenia powierzchni może dojść tylko wtedy, kiedy konstrukcja nie stanowi jeszcze spójnej całości. Otóż bardzo trudnym, a często wręcz niewykonalnym zadaniem jest cynkowanie dużych elementów.

Farby, lakiery i inne zabezpieczenia powierzchniowe

Wymienione powyżej cynkowanie to jedna z metod powierzchniowego zabezpieczania stali. Jednak istnieją też inne sposoby na ochronę powierzchni, poprzez zapobiegnięcie pojawienia się rdzy. Otóż mowa tutaj o różnego typu farbach i lakierach, wykazujących właściwości antykorozyjne. Skuteczność wielu z nich jest wysoka, choć zwykle nie aż tak, jak skuteczność cynkowania. Zaletą wymienionych metod jest jednak możliwość zastosowania na dowolnym etapie realizacji projektu, nawet wtedy, kiedy konstrukcja stalowa jest już gotowa.

Stal nierdzewna, jako materiał konstrukcyjny

Choć co do zasady, stal jest podatna na korozję, dostępna jest też jej odmiana nie podlegająca procesowi korozji. Stal nierdzewna już na etapie produkcji jest poddawana szeregowi procesów fizyko-chemicznych, nadających jej właściwości antykorozyjnych. Dlatego też stal nierdzewną chętnie wykorzystuje się do tworzenia konstrukcji stalowych szczególnie narażonych na działanie czynników powodujących korozję.

Zapraszamy do współpracy: Novi-Pro – konstrukcje stalowe Kraków

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *