Jak prawidłowo wiercić w betonie?
(Zaktualizowano: 13 kwietnia, 2022)

Ze względu na swoje właściwości, odporność na czynniki zewnętrzne i uniwersalne zastosowanie, beton jest jednym z najczęściej używanych materiałów w budownictwie. Nie tylko w nowych, ale również w starszych budynkach, niezwykle często zachodzi konieczność wykonywania otworów technicznych w betonie. Służą one m.in. do przeprowadzania instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych. W jaki sposób prawidłowo wykonać wiercenie w betonie?

Zobacz też: Ławki betonowe – gdzie się sprawdzą?

Co warto wiedzieć o wierceniu w betonie?

W przypadku niewielkich otworów, które nie muszą wyróżniać się wysoką precyzją wymiarową, najlepiej użyć wiertarki udarowej o dużej mocy. Pierwszymi krokami są przygotowanie miejsca pracy (sprawdzenie infrastruktury, która potencjalnie może być zlokalizowana w ścianie) i prawidłowe zadbanie o BHP. Kolejny etap to wybór wiertła. Zaleca się używanie wyłącznie wierteł przeznaczonych do betonu. Warto zaznaczyć, że w przypadku bardzo twardego materiału, trzeba zmniejszyć prędkość obrotową wiertarki udarowej. Jeżeli w trakcie wiercenia wiertło zaklinuje się w otworze, należy zatrzymać urządzenie, wyciągnąć wiertło i rozpocząć wiercenie od nowa.

Zobacz też: Jak zrobić suchy beton? Suchy beton – proporcje, ceny i zastosowanie

Technika diamentowa – podstawowe informacje

Obecnie najpopularniejszą metodą wykonywania odwiertów w takim materiale jak beton (a także żelbet, kamień naturalny, cegła, a nawet asfalt) jest technika diamentowa. W przeciwieństwie do metody udarowej, nie generuje one wibracji i naprężeń, które mogą być przyczyną uszkodzenia całej konstrukcji budynku, mostu, zbiornika lub innego elementu. Ponadto technika diamentowa jest nieporównywalnie bardziej precyzyjna niż metoda udarowa. Nie powoduje tak dużego zapylenia, jest cichsza, bezpieczniejsza i szybsza. Wiercenie w betonie przy wykorzystaniu techniki diamentowej jest szczególnie zalecane w przypadku konieczności wykonania otworów o średniej i dużej średnicy. Dodatkowo, można wiercić pod różnym kątem i w różnych pozycjach. Jest to szczególnie istotne w przypadku wykonywania odwiertów w trudno dostępnych miejscach.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *