(Zaktualizowano: 30 października, 2023)

Obecnie elektronarzędzia stanowią podstawowe wyposażenie wielu specjalistów oraz domowych majsterkowiczów. Dobrej jakości sprzęt wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto o niego umiejętnie dbać. Prawidłowa pielęgnacja elektronarzędzi sprawi, że na dłużej zachowają swoją wydajność, a praca z ich użyciem będzie bezpieczna. Zapraszamy do zapoznania się z poradami ekspertów Mensura w zakresie tego, jak dbać o elektronarzędzia.

Po pierwsze prewencja – narzędzia stosuj zgodnie z przeznaczeniem 

Do usterek elektronarzędzi dochodzi zazwyczaj przez zaniedbanie użytkownika. Właśnie dlatego bardzo ważna jest prewencja, aby zapobiegać awariom sprzętu i związanym z nimi kosztami. Przede wszystkim elektronarzędzia powinny być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Ponadto dodatkowy osprzęt powinien być oryginalny i dopasowany do danego modelu. Źle dobrane wiertło może doprowadzić do spadku wydajności lub poważnej awarii wiertarki. To tylko jeden z przykładów. Jeżeli zależy Ci na zachowaniu wysokiej wydajności elektronarzędzi i wydłużenie ich żywotności, to stosuj się do zaleceń producenta w zakresie dodatkowych akcesoriów i osprzętu. Zaniedbanie tego aspektu może słono kosztować. 

Regularne prace serwisowe i naprawcze

Normalne jest, że w procesie eksploatacji elektronarzędzia mogą ulegać awariom. W związku z tym wymagają one prac serwisowych i naprawczych. Te pierwsze powinny być przeprowadzane w autoryzowanych punktach, dzięki czemu specjalista zyska gwarancją wysokiej jakości wykonanej pracy. Jeżeli jakikolwiek element elektronarzędzia uległ uszkodzeniu mechanicznemu lub nadmiernej eksploatacji, to należy go wymienić. Użytkowanie nie w pełni sprawnego narzędzia zwiększa ryzyko jego usterek oraz może powodować niebezpieczeństwo. Właśnie dlatego w kontekście dbania o elektronarzędzia niezwykle ważne są prace serwisowe i naprawcze. Niezależnie od tego, czy w Twoim warsztacie znajdują się: wiertarka SDS akumulatorowa, młotowiertarka udarowa akumulatorowa czy też odkurzacz przemysłowy do pyłu. O każdy z tych sprzętów należy dbać z należytą uwagą. 

Dokładne czyszczenie elektronarzędzi po pracy 

Ze względu na specyfikę ich użytkowania, elektronarzędzia narażone są na liczne zabrudzenia. Po każdym użyciu sprzęt powinien być dokładnie czyszczony. Dotyczy to każdego rodzaju elektronarzędzia. Szczególną uwagę zwróć jednak na takie elementy jak: wrzeciona wiertarko-wkrętarek, młotowiertarek i wiertarek. Narażone są one na pylenie, a zabrudzenia z tym związane mogą prowadzić do poważnych usterek sprzętu, w tym m.in. zablokowania szczęk uchwytu i jego unieruchomienia.

Podstawowa pielęgnacja elektronarzędzi po pracy powinna obejmować m.in.: regularne odciąganie brudu (drobinek, pyłu), smarowanie głowicy i przekładni, czyszczenie wrzecion, stosowanie środków czyszcząco-smarujących dopasowanych do danego sprzętu. Te ostatnie mogą mieć postać aerozolu, dzięki czemu skuteczniej czyszczą trudno dostępne elementy elektronarzędzia. 

Narzędzia wykorzystywane w dużym zapyleniu 

Szczególnej uwagi specjalisty lub domowego majsterkowicza wymagają urządzenia, które wykorzystywane są w warunkach dużego zapylenia. Należą do nich m.in.: szlifierka kątowaszlifierka oscylacyjnaszlifierka taśmowa czy też szlifierki akumulatorowe. Sprzęty tego typu są podatne nie tylko na gromadzenie pyłu, ale również absorpcję wilgoci. Dochodzi do niej po zakończeniu pracy. Wówczas pył tworzy trudną do usunięcia powłokę, która negatywnie wpływa na wydajność i dokładność pracy elektronarzędzi, a także zwiększa ryzyko ich usterek. W związku z tym elektronarzędzia tego typu należy dokładnie przedmuchiwać sprężonym powietrzem oraz czyścić miękką szczoteczką lub wilgotną szmatką. 

Dbanie o odpowiednie warunki i porządek na stanowisku pracy 

Dbanie o elektronarzędzia to również regularne sprzątanie stanowiska pracy. Dotyczy to nie tylko pracy warsztatowej, ale także tej wykonywanej w warunkach remontu. Nieocenionym wsparciem w codziennym sprzątaniu są odkurzacze przemysłowe do pyłów. Z powodzeniem poradzą sobie z podstawowymi zabrudzeniami związanymi z pyłem powstającym podczas szlifowania, wiercenia i innych prac. Ekipy budowlane powinny wyposażyć się w odkurzacz przemysłowy o dużej siłę ssania. Ważne, aby sprzęt ten klasyfikowany był jako odkurzacz przemysłowy do prac budowlanych. Dzięki temu będzie bezpieczny w sprzątaniu większych elementów. Pamiętaj o tym, że to jaki odkurzacz przemysłowy wybrać, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i specyfiki pracy. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem Mensura. 

Staranne przechowywanie elektronarzędzi 

Kolejnym aspektem jest staranne przechowywanie elektronarzędzi. Takie urządzenia jak młotowiertarka akumulatorowa, wiertarka, wkrętarka czy też szlifierki powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach. Dzięki temu zabezpieczy się je przed zabrudzeniami zewnętrznymi. Sprzęt umieszczany w walizce narzędziowej powinien być czysty i przygotowany do kolejnego użycia. Zadbaj o to, a wydłużysz żywotność swoich elektronarzędzi. 

Jeżeli szukasz wysokiej jakości elektronarzędzi, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą Mensura. Eksperci sklepu zadbali o to, aby każdy pojedynczy sprzęt spełniał najwyższe rynkowe standardy. Asortyment pochodzi tylko od renomowanych producentów. Zachęcamy do zakupów w Mensura i do odpowiedniego dbania o elektronarzędzia.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *