(Zaktualizowano: 13 lipca, 2023)

Projektowanie wnętrz to proces, który musi uwzględniać potrzeby domowników, ich styl życia, sposób spędzania wolnego czasu i zainteresowania. Część potrzeb zmienia się wraz z porą roku. Konieczne jest zatem stworzenie przestrzeni, która będzie wspierać nas w codziennym życiu, nie przytłaczając. Projektanci wnętrz muszą uwzględnić w swoich planach dotyczących wnętrz to w jaki sposób będą się one zmieniać, m.in. w zależności od natężenia światła. Co warto wiedzieć na ten temat?

Pora roku a planowanie przestrzeni

Jednym z czynników zależnych od pory roku jest dostęp naturalnego światła. Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu promieni słonecznych, przestrzeń musi zostać zaaranżowana w taki sposób, aby ich przepływ był swobodny. Oznacza to, że okna nie mogą być zablokowane. W okresie jesienno-zimowym ilość światła wpadającego do środka znacznie się zmniejsza. Z tego względu projektanci wnętrz muszą uwzględnić odpowiednie oświetlenie sztuczne w pomieszczeniach. Powinno ono odpowiadać temu w sposób zamierzamy spędzać czas w danym pokoju. Obecnie projektuje się oświetlenie warstwowe, które z jednej strony zapewnia przyjemny nastrój w godzinach wieczornych, zaś z drugiej umożliwia pracę lub w godzinach popołudniowych, bez męczenia wzroku.

Dodatkowe informacje o projektowaniu wnętrz

Pora roku w dużym stopniu wpływa na preferencje domowników związane z funkcjonalnością pomieszczenia. W okresie letnim chętnie spędzamy czas na dworze, dlatego projektanci wnętrz powinni uwzględnić miejsce do relaksu na zewnątrz, np. na balkonie lub tarasie. Jesienią i zimą najczęściej zależy nam na przytulnej przestrzeni do relaksu w salonie. Konieczna jest zatem wygodna kanapa lub zaciszny kącik do czytania.

Warto też zaznaczyć, że pora roku może odzwierciedlać się w kolorach, dekoracjach oraz użytych materiałach. Jasne i pastelowe odcienie nieodłącznie kojarzą się z latem. Tymczasem ciepłe i nieco ciemniejsze barwy wprowadzają przytulny nastrój i doskonale pasują do jesieni oraz zimy.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *