jardex1jakienarzedziaiakcesoriawartoposiadacwdomowymwarsztacietapicerskim
(Zaktualizowano: 2 lutego, 2022)

Warsztat tapicerski to miejsce, w jakim pracują osoby doświadczone i zaangażowane w swoje zadania. Praca tapicera każdego dnia wiąże się z precyzją i solidnym mocowaniem różnych mebli, pianek, pokrowców i innych tkanin. Niezbędne są narzędzia podstawowe i specjalistyczne, jakie wpłyną na wydajną pracę. Jakie narzędzia tapicerskie przydadzą się w tej firmie? Na jakie akcesoria warto postawić? O czym pamiętać podczas wyboru?

Warsztat tapicerski – wyposażenie to podstawa

Zazwyczaj praca tapicera kojarzy nam się z nałożeniem materiału na stelaż, jednak to nie jedyne zadanie takiej osoby. Zanim meble znajdą się w domu użytkownika, przechodzą daleką drogę od projektu, aż po wycięcie elementów, tkanin i ich połączenie. Nowoczesny warsztat tapicerski jest wyposażony dokładnie i solidnie, tak aby pracownicy mogli przygotowywać, wycinać i składać korpusy mebli z płyt wiórowych, drewna, jak też wykrawać i zszywać tkaniny na pokrowiec. Nie należy pomijać wytrzymałych narzędzi tapicerskich (zob. https://jardex.com.pl/narzedzia/reczne/zszywacze-takery), które pozwalają łączyć elementy konstrukcyjne mebli.

Zobacz też: Jak bezpiecznie korzystać z koparki?

Narzędzia tapicerskie

Najbardziej znanymi narzędziami tapicerskimi są:

  • kątowniki,
  • kredy,
  • sznurki,
  • miarki i taśmy,
  • markery i ołówki,
  • poziomice i wiele innych. 

Początkowa praca nad meblem bazuje na złożeniu konstrukcji z drewna lub sklejek na podstawie wcześniejszego projektu. Łączone są wycięte deski i listwy, a następnie na stelaż nakłada się klej metodą natryskową i ręcznie układa pianki poliuretanowe lub watoliny. Wiele zależy od przeznaczenia mebla i jego wzoru. Następny krok to przekazanie materiału tapicerowi, który za pomocą zszywacza nakłada pokrowiec. Narzędzia takie dzielą się na pneumatyczne, elektryczne i mechaniczne. Istotne są także potrzeby danego warsztatu – przykładowo pneumatyczne modele przydadzą się w dużych fabrykach. 

Zobacz też: Jak zrobić paragraf na klawiaturze? – Poradnik

Niezbędne akcesoria tapicerskie

Koniecznym uzupełnieniem dla zszywaczy są dodatkowe elementy w formie zszywek. Ich wielkość i kształt zależy od danego materiału i potrzeb mebla. Inne zszywki zastosuje tapicer do sklejki, a inne do twardego drewna. Co ciekawe, na rynku znajdziemy też zszywki z grzbietem metalowym, co pozwala zniwelować rzucanie się w oczy łączeń. Nowoczesne narzędzia tapicerskie są niezbędne w pracy każdego tapicera. Chodzi tutaj o podstawowe i specjalistyczne urządzenia oraz akcesoria, bez jakich trudno jest wyobrazić sobie codzienną pracę w warsztacie tapicerskim. Producenci oferują wiele rozwiązań, dzięki czemu każda firma znajdzie to, co pozwoli na wydajną i dokładną pracę.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *