czym jest gratowanie detali
(Zaktualizowano: 12 lutego, 2023)

Podczas różnych procesów obróbki metali mogą powstać zadziory, które zwane są gratami. Są to niewielkie, ale nadal widoczne i bardzo ostre fragmenty, wystające poza krawędzie materiału. Usuwanie tych elementów nazywane jest gratowaniem. Celem tego działania jest uzyskanie gładkich detali, które są konieczne ze względów praktycznych, bezpieczeństwa czy też po prostu estetycznych. Dowiedz się, jak poprawnie wykonać gratowanie krawędzi.

Zobacz też: Najlepsze świąteczne aplikacje na telefon

Co to jest gratowanie?

Gratowanie polega na wygładzeniu i usunięciu wszelkich ostrych zadziorów na obrabianym materiale, aby umożliwić przeprowadzenie późniejszych etapów procesu produkcji różnych elementów. Tak przygotowany detal może być bez problemu dopasowany do innych. Zaokrąglenie, stępienie lub sfazowanie krawędzi pozwala więc prawidłowo połączyć kilka części. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo odkształceń i uszkodzeń mechanicznych. Gratowanie detali ma też duży wpływ na estetykę końcowego produktu. Dlatego znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystywane jest między innymi w branży medycznej, motoryzacyjnej, meblarskiej, jubilerskiej, a także lotniczej.

Zobacz też: Auto hybrydowe. Czy warto brać je w leasing?

Jak przebiega gratowanie krawędzi?

Prawidłowe gratowanie wymaga posiadania i wykorzystania konkretnych narzędzi. Najprostszym i najłatwiejszym w użyciu jest gratownik. Przeznaczony jest do ręcznego usuwania zadziorów z krawędzi metali, ale także elementów syntetycznych. Manualna obróbka jest jednak stosowana głównie w produkcji jednostkowej. W celu szybszego wykonania większej serii przedmiotów o bardziej skomplikowanych kształtach używa się ściernic, frez pilnikowych, szczotek trzpieniowych lub szlifierek taśmowych. Wszystkie z tych metod nie dają jednak gwarancji powtarzalności. Istnieje jednak kilka zaawansowanych technik.

  • Obróbka wysoką temperaturą – element wprowadzany jest do specjalnej komory, do której wprowadzana jest mieszanka gazów, powodująca wybuch. Temperatura szybko wzrasta do kilku tysięcy stopni i spala wszystkie graty, nie naruszając kształtu przedmiotu.
  • Gratowanie chemiczne – detal zanurzany jest w specjalnych roztworach chemicznych. Ta metoda jest szczególnie przydatna przy pracy z elementami o nieregularnym kształcie. Płyn dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc.
  • Obróbka gratów za pomocą prądu – w tym procesie używana jest elektroliza. Elektroda zostaje podłączona do źródła prądu. Pomiędzy nią a obiektem dochodzi do wymiany ładunku i bezdotykowego wygładzenia powierzchni.

W celu uzyskania pożądanego efektu warto więc skorzystać z usług specjalistów. Firma Konstalmet może zaoferować usługi gratowania, wyoblania krawędzi, szlifowania i polerowania płaszczyzn, wykonane przy pomocy profesjonalnej maszyny. To wielofunkcyjne urządzenie pozostawi detale wolne od ostrych krawędzi czy też tlenków gazów tnących.

Zobacz też: Jak obsługiwać koparko-ładowarkę?

Dlaczego gratowanie jest tak ważne?

Nawet niewielkie nierówności czy zadziory pojawiające się na detalach, mogą po pewnym czasie doprowadzić do uszkodzenia lub przegrzania poszczególnych komponentów danego przedmiotu. W niektórych przypadkach graty uniemożliwią złożenie konkretnego układu, co znacznie opóźni produkcję. Wystające elementy mogą zwiększyć też siły tarcia w obrębie dwóch części. Zwłaszcza w branży motoryzacyjnej może to doprowadzić do spieczenia powierzchni stykających się ze sobą. Skutkiem tego będzie zniszczenie całego układu.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *