Samochod z dwoma wlascicielami
(Zaktualizowano: 15 listopada, 2022)

Jeśli masz auto na spółkę z małżonkiem, tatą lub przyjacielem, a chcesz szybko sprzedać pojazd, na pewno zastanawiasz się, czy jest to możliwe.

Odpowiemy na nurtujące Cię pytania dotyczące sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem.

  • Czy można kupić samochód, który ma dwóch właścicieli?
  • Jak sprzedać auto ze współwłaścicielem?
  • Co powinna zawierać umowa sprzedaży takiego samochodu?
  • Czy E-skupaut.com to dobre rozwiązanie, gdy chcesz legalnie i szybko sprzedać samochód?

Sprzedaż samochodu na współwłasności — o czym musisz pamiętać?

Na współwłasność samochodu często decydują się młodzi kierowcy, którzy chcą obniżyć składkę OC. W ten sposób mogą je dzielić z członkiem rodziny. Współwłasność mają małżeństwa, także wtedy, kiedy doszło do rozwodu i żaden z małżonków nie odkupił udziałów w pojeździe i auto nadal jest użytkowane przez dwie osoby.

W takiej sytuacji nie ma możliwości, by jeden współwłaściciel samochodu samodzielnie, a już tym bardziej bez zgody drugiej osoby, sprzedał samochód. W świetle prawa taka transakcja jest nielegalna.

Współwłaściciel może jednak odsprzedać swoją współwłasność. Oznacza to, że jeśli właścicieli aut jest dwóch, to jedna osoba może sprzedać prawa do połowy auta. Można też zrzec się współwłasności. Oznacza to, że drugi właściciel może sprzedać auto, ale nie jest już nic winien byłemu współwłaścicielowi.

Samochody na skupie

Czy współwłaściciel musi być obecny przy sprzedaży samochodu?

Jeśli auto ma współwłaściciela, to podczas sprzedaży muszą pojawić się obaj właściciele. Często dzieje się tak, że jeden właściciel, w porozumieniu z drugim, szuka kupca auta. Jeśli podczas sprzedaży nie będzie drugiego właściciela, niezbędne jest jego pełnomocnictwo do dokonania transakcji.

Tak samo jest, gdy właścicielami pojazdu są znajomi, dziecko i rodzice/dziadkowie oraz małżonkowie. Jeśli oboje mają prawa do pojazdu, czyli auto zostało kupione z majątku wspólnego, żona nie może sprzedać sama samochodu męża i odwrotnie.

Umowa sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli – co zawiera?

Wzór umowy sprzedaży samochodu współwłaścicielowi bez problemu można znaleźć w sieci.

Umowa sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem ma konstrukcję bardzo podobną do umowy obejmującej jednego właściciela. Różnica widoczna jest tylko w miejscu przeznaczonym na oświadczenia i podpisy sprzedających. Muszą bowiem pojawić się w nich dane wszystkich współwłaścicieli pojazdu: imiona, nazwiska, PESELE, a także każdy właściciel musi złożyć na niej swój podpis.

Szybka sprzedaż samochodu, który posiada współwłaścicieli

Nawet jeśli wszyscy właściciele pojazdu zgadzają się na sprzedaż samochodu, transakcja może być problematyczna. Sam proces szukania nowego właściciela trwa. Może się okazać, że potencjalny kupiec przyjeżdża, ogląda auto i z miejsca decyduje się, by je kupić.

W sytuacji, kiedy przy transakcji jest tylko jedna osoba, druga natomiast wyjechała, jest w pracy, nie może podjechać ze względu na stan zdrowia, do podpisania umowy sprzedaży auta nie dochodzi. Klient czuje się zniechęcony tym, że musi czekać i ponownie umawiać się na odbiór auta.

Tymczasem istnieje łatwiejszy i pewniejszy sposób sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem — oddanie auta do skupu. Jeśli wypełnisz formularz na stronie E-skupaut.com, pracownik skupu oddzwoni do Ciebie i umówi się na spotkanie w dogodnym momencie i wybranym miejscu.

Warto więc od razu umówić się także ze współwłaścicielem samochodu, by od ręki podpisać umowę kupna-sprzedaży auta przygotowaną przez pracownika E-skupaut. W ten sposób można szybko i bez problemu otrzymać pieniądze za samochód, z których zadowoleni będą wszyscy zainteresowani.

Formalności po sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli

O ile pracownicy E-skupaut.com sami dbają o to, by dopełnić wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem sprzedaży auta, o tyle osoba, która sprzedaje auto samodzielnie kolejnej osobie, musi zrobić to osobiście.

Jeśli więc razem ze współwłaścicielem sprzedaliście samochód, musicie wybrać się do wydziału komunikacji, aby zgłosić ten fakt. Należy także poinformować ubezpieczyciela, że auto przeszło w inne ręce, by ewentualne kolejne raty za składkę nie pozostały do opłacenia przez byłych właścicieli pojazdu.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *