Co to jest rachunek oszczednosciowy
(Zaktualizowano: 3 maja, 2023)

Na Twoim koncie co miesiąc zostaje trochę środków? A może zarabiasz nieregularnie i wysokie kwoty trzymasz przez kilka tygodni na bieżącym koncie? Sprawdź, jak możesz dodatkowo na nich zyskać – poznaj zalety rachunku oszczędnościowego i zacznij zarabiać na swoich pieniądzach. W artykule wyjaśnimy, jak to zrobić.

Rachunek bieżący a rachunek oszczędnościowy

Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszej rzeczywistości bez konta bankowego. Rachunek bieżący to podstawowy produkt finansowy, za pomocą którego rozliczamy wszystkie swoje operacje. Otrzymujesz na niego wypłatę, płacisz rachunki, rozliczasz transakcje kartą, kupujesz w sieci i zlecasz przelewy. Przy wykorzystaniu konta łatwo też przelejesz środki rodzinie, przyjmiesz lub zwrócisz znajomym niewielkie sumy za wspólne biesiadowanie na mieście i wypłacisz z niego gotówkę w bankomacie. Słowem: wszystkie finanse krążą wokół tego konta. I bardzo dobrze, bo właśnie do tego służy rachunek bieżący.

Jak łatwo wywnioskować po nazwie, rachunek oszczędnościowy ma inny cel. On również ma długi, 26-cyfrowy numer, ale jego przeznaczenie jest inne. Na rachunku oszczędnościowym gromadzisz środki i pomnażasz swój majątek. Zasada jego działania jest podobna do lokaty, ale daje o wiele więcej swobody w zarządzaniu pieniędzmi. Nie wymaga też zamrażania gotówki na długi czas.

Dlaczego warto założyć rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy opiera się na prostej zasadzie – Ty wpłacasz na niego pieniądze, a instytucja finansowa wypłaca ci za to wynagrodzenie, czyli odsetki. To świetne rozwiązanie dla środków, które leżą sobie spokojnie na Twoim bieżącym koncie. Jeśli możesz na nich bez ryzyka zarobić, to czemu z tego nie skorzystać?

Ten typ rachunku ma jeszcze jedną zaletę – daje Ci możliwość rozpoczęcia oszczędzania pieniędzy w małych kwotach. Większość klasycznych lokat ma zwykle ustalony pułap wejścia. Może to być 500 zł lub nawet 1000 zł. Jeśli więc chcesz odłożyć tylko 70 zł, na lokatę będzie to za mało. Na rachunek oszczędnościowy możesz jednak wpłacić dowolną kwotę. Oznacza to, że każda nadwyżka w domowym budżecie jest potencjalną cegiełką do budowanego przez Ciebie majątku.

Istotną kwestią przy zarządzaniu środkami finansowymi, bez względu na ich ilość w domowym budżecie, jest zasada, która mówi o tym, że pieniądze, które nie pracują – tracą. Tak dzieje się w przypadku trzymania gotówki na koncie bieżącym. Ten produkt finansowy znakomicie sprawdza się do wszelkich rozliczeń, ale nie jest oprocentowany, więc nic na nim nie zarobisz. Przelewając nadwyżki na rachunek oszczędnościowy, nie tylko pomnożysz swoje środki, ale też ochronisz je przed utratą wartości. Zarobione odsetki pomogą zredukować spadek siły nabywczej Twoich złotówek wskutek wzrostu cen (inflacji).

Jak działa rachunek oszczędnościowy, czyli ile realnie możesz na nim zarobić?

Rachunek oszczędnościowy to oprocentowane konto, na które wpłacasz środki, kiedy tylko chcesz. W odróżnieniu od lokaty, w drugą stronę działa to w ten sam sposób – w dowolnym momencie wypłacasz pieniądze bez utraty odsetek i bez opłat (zwykle przynajmniej jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna). Wysokość odsetek zależy od ustalonego przez instytucję finansową oprocentowania, kwoty i okresu lokowania środków na koncie. Najlepiej zobrazuje to przykład.

Załóżmy, że w tym miesiącu na koncie zostaje Ci wolne 300 zł. Wpłacasz je na rachunek oszczędnościowy oprocentowany na 5% w skali roku (standardowo oprocentowanie podawane jest w tej skali). Jednak po 10 dniach wyjmujesz te środki z konta ze względu na nieprzewidziany wcześniej wydatek. W tej sytuacji instytucja finansowa naliczy Ci odsetki od zdeponowanych 300 zł przez 10 dni. Na koniec miesiąca dopisze do twojego rachunku kwotę 25 groszy (0,33 zł – 19% podatku od zysków).

Choć kwota ta wygląda niepozornie, siłą oszczędzania jest ilość wpłat i systematyczność. Przelewane na konto sumy mogę być (i zwykle są) wyższe, więc rosną też miesięczne odsetki. Dzięki temu niemal niezauważenie na Twoim rachunku oszczędnościowym pojawi się przyjemna cztero- lub nawet pięciocyfrowa kwota. Wystarczy dać jej czas i sukcesywnie przelewać nawet najmniejsze nadwyżki.

Żródło

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/konta-oszczednosciowe-czym-sa-i-kiedy-warto-je-zalozyc/xcbd2dy

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *