biuro rachunkowe
(Zaktualizowano: 18 stycznia, 2023)

NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej to numer, który służy do identyfikowania danego podatnika pod względem jego obowiązków podatkowych.

Dotyczy on podmiotów, które podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu. Należy zaznaczyć, że jedna osoba może posiadać zarówno numer PESEL, który również służy do identyfikacji podatkowej, jak i numer NIP. W jego uzyskaniu może pomóc nam biuro rachunkowe. Co warto wiedzieć na ten temat?

Numer NIP – najważniejsze informacje

Konieczność posiadania NIP-u dotyczy osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, a także osób, które są zarejestrowane jako podatnik VAT. Pozostałe osoby mogą posługiwać się numerem PESEL. Zgłoszenie identyfikacyjne jest dokonywane na formularzu NIP-7 lub w momencie rejestrowania działalności gospodarczej na formularzu CEIDG-1. W obu przypadkach może pomóc nam biuro rachunkowe. Zgłoszenia dokonuje się jednokrotnie. Należy umieścić w nim informacje o imionach podatnika, nazwisku, imionach rodziców, dacie i miejscu urodzenia, nazwisku rodowym, płci, obywatelstwie, adresie zamieszkania, adresie zameldowania, rodzaju i numerze dokumentu tożsamości, a także numerze PESEL (w przypadku osób fizycznych). Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą muszą też pamiętać o umieszczeniu w dokumencie m.in. nazwy firmy, adresu prowadzenia działalności i numeru REGON.

W jaki sposób jest nadawany NIP?

Proces nadawania odbywa się przy użyciu Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, po wysłaniu zgłoszenia identyfikacyjnego. Potwierdzenie nadania wydaje Naczelnik Urzędu Skarbowego niezwłocznie, do 3 dni od dnia wpłynięcia poprawnego zgłoszenia. NIP przydaje się w wielu sytuacjach związanych z prowadzeniem działalności. Służy także do weryfikacji m.in. na stronach rządowych oraz do wygenerowania mikrorachunku podatkowego, na który wpłaca się zobowiązania podatkowe z tytułu PIT, CIT i VAT.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do współpracy: Biuro rachunkowe Iwona Ligoda

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *