Kasa fiskalna w firmie - kto powinien się tym zainteresować
(Zaktualizowano: 31 stycznia, 2022)

Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów lub też usług osobom fizycznym, które nie prowadzą działalność gospodarczej, zobowiązane są prowadzić odpowiednią ewidencję takiego działania za pomocą kas fiskalnych. Konieczność ta wynika z ustawy o podatku od towarów oraz usług. W związku z tym nie można zgodzić się ze stwierdzeniem, że kasa fiskalna to w większości przedsiębiorstw konieczność. Mimo to wielu przedsiębiorców nie wie na ten temat zbyt wiele, co jest niemałym błędem. Sprawdź sam, co trzeba wiedzieć na temat kasy fiskalnej w firmie!

Zobacz też: Windykacja – co to takiego?

Kto zmuszony jest posiadać kasę fiskalną?

Wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych niemających firmy, zmuszeni są prowadzić tak zwane ewidencjonowanie sprzedaży. Oczywiste jest to, że przedsiębiorcy ci wykorzystują do tego kasy fiskalne. Każdy jednak doskonale wie, że wedle rozporządzenia z dnia 20 grudnia roku 2017 odnośnie do prowadzenia ewidencji, jest od tej reguły kilka odstępstw.

Zobacz też: Jakie są formy opodatkowania?

Kiedy nie trzeba ewidencjonować sprzedaży za pomocą kas rejestrujących?

W przypadku, gdy podatnik osiąga przychody ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących firmy, tylko i wyłącznie z takich działań, które są wolne od ewidencjonowania, to nie ma konieczności wykorzystywania kasy rejestrującej. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że jeśli jest mowa o czynnościach zwolnionych, jak i tych, które zwolnieniu nie podlegają, to owe zwolnienie jest możliwy wtedy, jeśli udział obrotów wynikających ze sprzedaży zwolniej jest większy niż 80 procent kompletnie sprzedaży.

Zobacz też: Jak zrobić paragraf na klawiaturze? – Poradnik

Zwolnienie z kasy fiskalnej względem wielkości obrotu

W przypadku, gdy w konkretnym roku obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych bez działalności gospodarczej nie przekroczyły kwoty 20 000 złotych, podatnik nie jest zmuszony instalować kasy fiskalnej, którą można zakupić na http://escsa.pl/Kasy_fiskalne. Warto zaznaczyć, że podatnicy, którzy używają zwolnieni z podatku VAT, także są przedsiębiorcami, dlatego, jeśli przekroczą ową kwotą, będą zmuszeni zastosować się do konieczności wykorzystania kasy fiskalnej. W przeciwnym razie mogą się narazić na niemałe problemy. 

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *