jakie sa formy opodatkowania
(Zaktualizowano: 28 maja, 2022)

Planujesz założenie własnej działalności gospodarczej i zastanawiasz się, w jaki sposób płacić podatki? Sprawdź, jakie istnieją formy opodatkowania i wybierz z nich tę, która będzie najbardziej korzystna dla Ciebie i Twojego biznesu.

Zobacz też: Najlepsze świąteczne aplikacje na telefon

Opodatkowanie – kogo dotyczy?

Płacenie podatków dotyczy każdego, kto zarejestrował swoją działalność w urzędzie. Dzieje się to w momencie wypełnienia wniosku CEIDG-1, który umożliwia legalne prowadzenie biznesu. W trakcie wypełniania dokumentu niezbędne jest wskazanie odpowiedniej formy opodatkowania. Warto chwilę wcześniej, przed rozpoczęciem wypełniania wniosku, zastanowić się, która z nich będzie najbardziej korzystna w przypadku danego przedsiębiorstwa. Do podjęcia decyzji niezbędna jest wiedza na temat rozmiaru i rodzaju działalności, a także jej formy organizacyjno-prawnej.

Dlaczego wybór formy opodatkowania jest ważny? 

Wielu przedsiębiorców podkreśla, że wybranie odpowiedniej formy opodatkowania pozwoliło im na prawidłowy rozwój biznesów. To, w jaki sposób osoba rozlicza swoją działalność ma bowiem niemały wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W niektórych przypadkach konkretny rodzaj opodatkowania może być bardzo nieopłacalny, a jego wybór może w szybki sposób doprowadzić do upadku firmy. Przed zarejestrowaniem biznesu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy dokładnie rozważyć formę opodatkowania i wybrać z nich tę, która będzie najbardziej opłacalna. W przypadku, gdy nie posiada się odpowiedniej wiedzy w tym temacie, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Bardzo często obsługa księgowa, którą oferują zewnętrzne firmy i biura rachunkowe, na pierwszym etapie jest niezwykle pomocna w wyborze odpowiedniego rodzaju rozliczania opłat. 

Zobacz też: Chwilówki – czy są dla każdego?

Forma opodatkowania – wybierz dla siebie najlepszą z nich 

Opodatkowanie to sposób naliczania podatku dochodowego, który osoby prowadzącego działalność gospodarczą są zobowiązane płacić. Aby sprawdzić wybrany sposób płacenia podatków można zajrzeć na stronę Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i zalogować się tam za pomocą Profilu Zaufanego i zaznaczyć opcję wglądu we wpis. Warto bowiem wspomnieć, że w gdy wybrana forma opodatkowania nie sprawdza się w danym przypadku, można zdecydować się na jej zmianę. Firmy takie, jak M&B Biuro Rachunkowe pomagają swoim klientom w przeprowadzeniu tej zmiany w jak najmniej ingerujący w biznes sposób.

Wybierając formę opodatkowania można zdecydować się na:

  • skalę podatkową, 
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartę podatkową. 

Jaką formę opodatkowania wybrać? 

Formę opodatkowania wybiera się w trakcie wypełniania CEIDG-1. Pole numer 18 jest miejscem, w którym należy umieścić wybrany rodzaj uiszczania opłat. 

Skala podatkowa

Skala podatkowa należy do jednej z najczęściej wybieranych form opodatkowania. Polega na opłacaniu dochodu firmy, nie jej przychodów. Oznacza to, że przychód należy pomniejszyć o wszelkie koszty jego uzyskania. Przedsiębiorców, których dochód wynosi mniej niż 85 528 złotych obowiązuje odliczanie podatku w wysokości 17%. W przypadku przekroczenia tej kwoty jest to 14 538 złotych zsumowane z 32% nadwyżką ponad 85 528 złotych. W obu przypadkach należy pamiętać o odliczeniu kwoty zmniejszającej podatek. 

Podatek liniowy

Podatek liniowy jest stały i nie zmienia się ze względu na wysokość przychodów. Wynosi on 19% dla każdego, kto wybrał tę formę rozliczania podatków. Jest on najbardziej korzystny dla osób, które posiadają większe, niż mniejsze przychody w firmie. 

Zobacz też: Nowy Polski Ład i jego zmiany. Czy to koniec istnienia jednoosobowych działalności gospodarczych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatek ryczałtowy płacony jest od przychodu, a nie jak w podatku liniowym i skali podatkowej od dochodu. Do podstawowych stawek, jakimi przychód w firmie może zostać opodatkowany, zalicza się 3%, 5.5%, 8.5%, 15%, 17%. Jego ostateczna wartość zależy od rodzaju prowadzonej działalności. 

Karta podatkowa

Karta podatkowa to sposób rozliczania się, który jest możliwy dla niewielkiego grona przedsiębiorców. Najczęściej są to osoby, zajmujące się: 

  • prowadzeniem usług rozrywkowych,
  • opieką domowa nad dziećmi,
  • opieką nad osobami chorymi

Dokładna lista znajduje się w art. 23 ust. 1 ustawy o zryczałtowanych podatku dochodowym. Stawka, podobnie, jak w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest uzależniona od tego, jaki rodzaj usług się wykonuje. Dotyczy to między innymi wielkości zatrudnienia, miejscowości, w której prowadzona jest działalność, a także rozmiaru firmy. 

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *