pośrednik nieruchomości
(Zaktualizowano: 12 lutego, 2023)

Agent nieruchomości jest osobą, która świadczy usługi związane z obrotem nieruchomościami. Ktoś taki musi posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności, aby móc pomóc swoim klientom w dokonywaniu transakcji sprzedaży, kupna lub wynajmu. Agent nieruchomości jest również odpowiedzialny za doradztwo i pomoc w negocjacjach pomiędzy stronami transakcji. Jak zacząć pracę w tym zawodzie i ile w zasadzie zarabia agent nieruchomości?

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

Aby odnieść sukces w tym zawodzie, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Choć zarobki są wysokie, a wskaźniki wynagrodzeń w tej dziedzinie są proste, dawanie czegoś z siebie z góry będzie w końcu tego warte. Warto przeczytać kilka książek branżowych i wziąć udział w kilku zajęciach, a nawet ukończyć program studiów licencjackich, jeśli masz czas. Ostatnimi czasy jedną z lepszych dróg są kursy na agenta nieruchomości, które są przygotowywane przez branżowych ekspertów. Wyciągniesz z nich praktyczną wiedzę, której nie ma w książkach.

Im lepiej jesteśmy przygotowani, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy dobre biuro do pracy i zaczniemy zarabiać stałe pieniądze. Najczęstszym błędem jest to, że nie przygotowani specjaliści od nieruchomości przychodzą do agencji, zakładając, że będą mogli natychmiast rozpocząć pracę. Prawda jest taka, że od pierwszego dnia powinniśmy skupiać się na działaniach, dzięki którym będziemy zarabiać prowizję, czyli pomaganiu ludziom w kupnie i sprzedaży domu. W ciągu pierwszych dwóch tygodni powinniśmy poświęcić znaczną część swojego czasu na pozyskiwanie ofert wynajmu, a tylko niewielką część na pozyskiwanie ofert sprzedaży. Po dwóch tygodniach zamieńmy te proporcje, ponieważ ważne jest, aby przeanalizować, na co jest największy popyt i poświęcić się tym zadaniom, a nie rzeczom, które lubimy najmniej, chociaż na tym etapie mogą być łatwiejsze.

Zobacz też: Bransoletki przyjaźni – co to jest i komu przypadnie do gustu?

Od czego zależą zarobki agenta nieruchomości?

Wyniki, jakie osiąga pośrednik nieruchomości, zależą od jego umiejętności i zaangażowania. Jeśli dana osoba jest zaangażowana w doskonalenie swoich umiejętności, wyniki zwykle idą w jej ślady. Ale czasami sytuacja odwrotna też może być prawdziwa; ktoś mógłby mieć strategicznie nakreślone i uszeregowane cele, ale jeśli jego dyscyplina osłabnie lub całkowicie polega na wcześniejszej wiedzy, nie będzie to opłacalne. Innym częstym scenariuszem jest sytuacja, w której agenci zmieniają karierę, ponieważ doświadczają wypalenia zawodowego w innej branży. Ci agenci nie mają wystarczającej wiedzy na temat nieruchomości i często nie doceniają tego, co wiąże się z technikami marketingowymi RE/MAX. Możliwe jest również, że biuro nie ma wybitnej strategii lub nie angażuje się w ciągły rozwój w swojej firmie, co całkowicie szkodzi postępowi.

Zobacz też: Jak wyjść z długów z pomocą pożyczki dla zadłużonych?

Ile zarabia agent nieruchomości?

Niektóre osoby są w stanie podjąć się pracy w nieruchomościach z rozliczeniem prowizyjnym. Oznacza to, że trudno dokładnie określić, ile zarabiają, jak ma to miejsce na przykład w przypadku programistów czy pracowników biurowych. Aby uniknąć nieporozumień, musimy wyjaśnić, że agent nieruchomości może potencjalnie nie zarobić nic jednego miesiąca, a drugiego zarobić kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Generalnie zarobki w branży wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych na rękę miesięcznie. Jeśli jesteśmy agentem specjalizującym się w luksowych nieruchomościach lub kontraktach dla dużych firm, to można zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy na miesiąc, ale trzeba przy tym być w tym naprawadę dobrym. 

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *