Ubezpieczenia
(Zaktualizowano: 15 stycznia, 2023)

Jaki powinien być optymalny katalog ryzyk w przypadku ubezpieczenia nieruchomości? Jak to sprawdzić i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak działa ubezpieczenie nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości to zabezpieczenie mienia nieruchomego w celu ochrony majątku i bezpieczeństwa. W razie nieprzewidzianej sytuacji, która jest objęta zakresem ubezpieczenia, szkody z jej tytułu mogą być pokryte przez ubezpieczyciela. Takie świadczenie to znaczna pomoc, które ułatwi szybkie naprawienie szkód powstałych w wyniku np. działania silnego wiatru czy pożaru.

Pod względem prawnym ubezpieczenie domu to umowa, która jest zawierana między ubezpieczonym (najczęściej właścicielem nieruchomości) a towarzystwem ubezpieczeniowym. Pierwsza strona decyduje się opłacać regularnie składkę ubezpieczeniową – zazwyczaj co miesiąc, choć zdarzają się także opcje płatności corocznej. Zaś druga strona czyli towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania w sytuacji, kiedy dojdzie do okoliczności przewidzianych w umowie.

Zobacz też: Jak wyjść z długów z pomocą pożyczki dla zadłużonych?

Katalog ryzyk – przed czym najlepiej chronić nieruchomość?

Przed wyborem ubezpieczenia warto dobrze zapoznać się z jego zakresem. Można go zweryfikować, przeglądając katalog ryzyk objętych ochroną danej polisy, który powinien znajdować się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Wypłata z ubezpieczenia pomoże pokryć wydatki, które wystąpią w ubezpieczonym domu lub mieszkaniu w następstwie takich zdarzeń losowych jak m.in.:

  • pożar
  • powódź
  • gradobicie
  • uderzenie pioruna
  • trzęsienie lub osunięcie się ziemi
  • uderzenie samochodu
  • przesiąkanie wód gruntowych

Wśród dostępnych ofert warto bliżej przyjrzeć się ubezpieczeniu PKO Dom od PKO Ubezpieczenia, które zapewnia szeroki zakres ochrony. Do wyboru są 3 pakiety – Wariant Standardowy to podstawowe zabezpieczenie od zdarzeń losowych oraz Assistance dla domu przez cały tydzień, 24 godziny na dobę. Rozszerzenie pakietu do wersji Super zapewnia dodatkowo ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Wariant Pro jest zaś wyborem dla tych, którzy chcą przygotować się na każdą sytuację. Obejmuje on dodatkowo ochronę od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji.

Podczas wyboru ubezpieczenia dobrze sprawdzić nie tylko zakres ochrony nieruchomości, ale także mienia ruchomego. Aby korzystać z rozbudowanej ochrony warto więc zdecydować się rozszerzenie ochrony i zabezpieczenie się przed kradzieżą lub utratą mienia przechowywanego w domu

1) To jest trochę nielogiczne, wyżej wymieniamy pakiety a później, że ubezpieczenie chroni w razie tych sytuacji. Chyba lepiej byłoby odwrócić kolejność.

2) Katalog tych zdarzeń losowych nie jest najlepszy np. upadek statku powietrznego czy huragan. Dajmy coś bardziej prawdopodobnego czyli gradobicie czy uderzenie pioruna.

Poprawiłem, były nieprawidłowe nazwy pakietów. Dobrze byłoby też krótko opisać te pakiety, zaznaczyć czym się różnią, itd.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *