Zakup domu lub mieszkania to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Nie każdy ma tyle pieniędzy, aby zapłacić gotówką. Z tego względu jednym z najpopularniejszych form kredytu długoterminowego, jest kredyt hipoteczny. Jednak aby go uzyskać, a do tego otrzymać kwotę w odpowiedniej wysokości, trzeba spełnić kilka warunków. Co ma wpływ na wysokość kredytu hipotecznego?
Zobacz też: Aby ulżyć sobie z kredytami – do doradcy finansowego
Najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym
Formą zabezpieczenia kredytu hipotecznego jest dom lub mieszkanie, które kupujemy. Musi być więc ono na tyle atrakcyjne, aby bank uznał, że w razie problemów ze spłatą, będzie w stanie szybko i z zyskiem je sprzedać. Konieczne jest również uzbieranie minimum 10-20% wkładu własnego, aby w ogóle starać się o kredyt hipoteczny. Jednak im wyższy wkład własny, tym większa szansa na wysoki kredyt hipoteczny.
Wpływ na wysokość kredytu hipotecznego ma oczywiście nasza zdolność kredytowa. Banki biorą pod uwagę dochody, staż pracy, formę zatrudnienia, firmę i branżę, w której pracujemy, stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, wiek, wykształcenie, posiadane zobowiązania, historię kredytową, a także miejsce zamieszkania. Jeśli nie jesteśmy pewni, na jak wysoki kredyt hipoteczny możemy liczyć, skonsultujmy się z doradcą kredytowym.
Zobacz też: Jak obliczyć odsetki i ratę kredytu hipotecznego?
Kto ma największe szanse na wysoki kredyt hipoteczny?
Jak już wspomnieliśmy, na wysokość kredytu hipotecznego ma wpływ głównie wielkość wkładu własnego i zarobki. Wkład własny o wartości powyżej 20%, umowa na czas nieokreślony i dobra pensja, a jednocześnie brak negatywnej historii kredytowej i zobowiązań to szansa na sukces. Jednak trudno jednoznacznie powiedzieć, na jak wysoki kredyt możemy liczyć – banki biorą pod uwagę wiele zmiennych, a kalkulatory dostępne w internecie przedstawiają jedynie orientacyjne kwoty. Dlatego najlepiej poprosić o pomoc doradcę kredytowego: dla przykładu w biurze nieruchomości Mój Dom w Stargardzie bezpłatnie sprawdzimy zdolność kredytową, a jeśli zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania, będziemy mogli również liczyć na pomoc przy załatwianiu wszelkich formalności związanych z kredytem.
Na koniec rada: jeśli w przyszłości planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, zadbajmy o dobrą historię kredytową oraz umowę o pracę na czas nieokreślony. Przed rozpoczęciem starań dobrze jest także zrezygnować z obciążeń, takich jak karty kredytowe lub limit w koncie, które mogą obniżyć naszą zdolność. Dzięki temu zwiększy się szansa na wyższy i bardziej atrakcyjny kredyt, a tym samym zakup nieruchomości, która nas najbardziej interesuje.
Zobacz też: System CRM – czym kierować się przy wyborze