windykacja-co-to-takiego
(Zaktualizowano: 1 lutego, 2022)

Coraz więcej osób spotyka się z problemami, związanymi z odzyskiwaniem pieniędzy od swoich kontrahentów, znajomych, a czasem nawet i rodziny. Jeśli jesteś jedną z tych osób, to windykacja może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Termin ten oznacza konkretne działania, które mają na celu zmotywowanie dłużników do oddania należności. Skorzystanie z windykacji może znacznie przyspieszyć i ułatwić załagodzenie konfliktu. Sprawdź, jakie są najskuteczniejsze sposoby na to, aby Twoje pieniądze wróciły na konto.

Zobacz też: Fotografia odzieży jako wsparcie sprzedaży online

Na czym polega windykacja?

Windykacja zaczyna się zawsze od próby nawiązania kontaktu z dłużnikiem. Kiedy płatności nie są realizowane w terminie, warto zorientować się, co jest powodem spóźnienia. Jeśli kontrahent wykazuje chęci uregulowania należności, ale aktualnie nie ma płynności finansowej, istnieje możliwość sporządzenia umowy o warunkach spłaty. W takim wypadku dług może zostać rozłożony na raty. Inną opcją jest odroczenie terminu.

W momencie, kiedy dłużnik nie chce współpracować, należy podjąć działania, które mają go zmotywować. Warto je stopniować, zaczynając od tych najmniej surowych. Kontakty telefoniczne, a także osobiste określane są mianem windykacji miękkiej. Jeśli zawiadomienia nie przynoszą pożądanych rezultatów, konieczna może okazać się windykacja sądowa. Proces kończy się zazwyczaj wydaniem nakazu zapłaty lub zwrotu dóbr. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności, wyznaczony komornik może zająć różne składniki majątkowe lub część pensji dłużnika.

Zobacz też: Umowa najmu lokalu użytkowego – kiedy można ją wypowiedzieć?

Windykacja na własną rękę

Wielu przedsiębiorców, a także osób prywatnych, decyduje się na podjęcie próby odzyskania należności samodzielnie. Nie ma żadnych przepisów, które zabraniałyby takich działań. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniego przygotowania, bardzo łatwo można zostać oskarżonym o nękanie. Dlatego decyzję o rozpoczęciu windykacji na własną rękę trzeba dobrze przemyśleć. Brak znajomości prawa i niskie umiejętności negocjacyjne mogą przekreślić wszystkie starania. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wystawianie ocen na portalach społecznościowych. Jest to ciągle dosyć nowy sposób, ale w wielu przypadkach może okazać się skuteczny.

Zobacz też: Chwilówki – czy są dla każdego?

Pomoc firmy windykacyjnej

W większości przypadków najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy firmy windykacyjnej. Niektóre z nich oferują model płatności polegający na odliczeniu prowizji od wartości odzyskanej kwoty, tylko w przypadku powodzenia całego procesu. W skomplikowanych przypadkach kancelaria może też reprezentować wierzyciela w sądzie. Profesjonaliści z firm takich jak Hadyński Inkaso oferują szeroką gamę skutecznych narzędzi windykacyjnych. Przy dobrze obranej strategii nawet najtwardszy dłużnik znajdzie się w miejscu, w którym dalsze funkcjonowanie zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym, nie będzie możliwe.

Zobacz też: Aby ulżyć sobie z kredytami – do doradcy finansowego

Ile może potrwać windykacja?

W windykacji bardzo duże znaczenie ma moment rozpoczęcia koniecznych działań. Im wcześniej podejmie się odpowiednie czynności, tym większa jest szansa na szybkie odzyskanie pieniędzy. Najefektywniejsze okazują się próby windykowania świeżych długów. Czas potrzebny na zakończenie rozmów z kontrahentem lub procesu sądowego jest ciężki do określenia. Wiele czynników może mieć wpływ na przedłużanie się sprawy. W skrajnych przypadkach wywalczenie swoich pieniędzy zajmuje niektórym nawet kilka lat.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *