Chcesz posiadać niezbędną wiedzę, aby samodzielnie podłączać systemy fotowoltaiczne? Potrzebny będzie Tobie kurs fotowoltaika oraz kurs elektryczny. Więcej informacji na ten temat znajdziesz czytając ten artykuł.
Kurs fotowoltaika – czego Cię nauczy?
Podłączanie i montowanie paneli fotowoltaicznych wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, które można zdobyć poprzez zapisanie się na kurs fotowoltaiczny oraz kurs SEP. O tym dlaczego kurs SEP jest potrzebny napiszemy w dalszej części. Wiedza przekazywana na kursach w zakresie fotowoltaicznym to przede wszystkim:
- Podstawowe zasady działania ogniw fotowoltaicznych,
- Ogólne założenia technologiczne rodzajów instalacji PV,
- Odpowiedni dobór komponentów PV,
- Montaż systemu fotowoltaicznego typu off-grid i on-grid,
- Warunki BHP instalacji systemów PV,
- Działanie zacienienie na ogniwa fotowoltaiczne,
- Poznanie przepisów regulujących fotowoltaike,
- Projektowanie systemu i wiele więcej.
Zobacz też: Co to jest certyfikat energetyczny budynku?
Dlaczego potrzebujesz zapisać się na kurs elektryczny, aby podłączać system PV?
Panele fotowoltaiczne montuje się, aby pozyskiwać energię elektryczną z promieniowania słonecznego, która później wykorzystywana jest w gospodarstwie domowym. Jak wiadomo praca z prądem wymaga niezbędnych uprawnień, które reguluje „Prawo energetyczne”.
Jeśli chcesz pracować w branży fotowoltaicznej musisz mieć kwalifikacje elektryczne czyli zapisać się na kurs i zdać egzamin państwowy z zakresu G1 eksploatacja, dozór oraz kontrola i pomiary. Bez tych uprawnień nie można podłączać systemu fotowoltaicznego!
Dobrze jest, więc skorzystać z oferty firmy, która szkoli z uprawnień elektroenergetycznych i posiada, także kurs fotowoltaika. Można mieć wszystko za jednym razem i liczyć na rabat.
Zobacz też: Fotowoltaika dla rolnika 2022 – czy szykują się zmiany?
Czy warto pracować w pracy związanej z systemem fotowoltaicznym?
Zdecydowanie tak. Coraz więcej gospodarstw domowych i firm decyduje się na montaż paneli słonecznych. Dlaczego? Prąd u dostawcy z roku na rok drożeje, więc bardziej opłaca się wydać pieniądze na system PV, który jest dofinansowywany z Unii Europejskiej. Inwestycja zwraca się w kilka lat, a sam system jest bezawaryjny i posiada gwarancje na przynajmniej 20 lat. Gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo uzyskuje energię elektryczną bez pobierania jej od dostawcy prądu. Jest po prostu niezależne. Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a więc przybywa miejsc w pracy w charakterze montera i konserwatora systemu. Oprócz tego posiadając odpowiednie kwalifikacje można prace otrzymać w innych państwach należących do UE.
Poszukujesz innego kursu? Sprawdź kursy online w największej polskiej bazie kursów internetowych.