fotowoltaika oze
(Zaktualizowano: 1 grudnia, 2021)

O zmianach, jakie szykują się dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych w 2022 roku słychać już od dawna. Obejmą one także rolników, wśród których elektrownie słoneczne cieszą się dużą popularnością. Dobrą informacją jest to, że w ostatnim czasie przesunięto datę wejścia zmian w życie z początku roku na 1 kwietnia 2022 r. Czy ma to znaczenie dla rolnika?

Fotowoltaika dla rolnika a zmiany 2022

Ogólnie zmiany, które planuje rząd odnośnie rozliczania się, a przede wszystkim możliwości magazynowania energii elektrycznej w sieci, odbierane są za niekorzystne. Od 1 kwietnia prosumenci (również rolnicy), którzy zdecydują się na założenie własnej elektrowni słonecznej po tej dacie, będą musieli nadmiar wyprodukowanego prądu sprzedać po cenach hurtowych. Natomiast w razie konieczności skorzystania z prądu z sieci, będą musieli odkupić energię w cenie detalicznej, czyli wyższej. W poprzednim systemie opustowym do 80 procent oddanej do sieci energii prosumenci pobierali z powrotem za darmo. Nie dziwi zatem zmieszanie branży i ponowne kalkulacje w kwestii opłacalności fotowoltaiki. Czy zatem fotowoltaika dla rolnika będzie dalej opłacalna?

Fotowoltaika nadal opłacalna

Zmiany w systemie rozliczania energii w fotowoltaice mogą zmniejszyć jej opłacalność, ale nadal nowe instalacje pozwolą na spore oszczędności na kosztach energii. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że koszty instalacji są częściowo pokrywane przez dotację. Ponadto można liczyć także na późniejsze ulgi podatkowe. To nawet po wprowadzeniu zmian warto będzie postawić na instalację fotowoltaiczną, która zapewni gospodarstwu rolnemu wolność energetyczną. Co ważne, sprzedaż prądu, pomimo cen hurtowych, także może być opłacalna dla rolnika. Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli jesteś rolnikiem i już teraz zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną, to lepiej jednak zrób ją przed 1 kwietnia 2022 roku!

fotowoltaika dla rolnika

Profesjonalne instalacje fotowoltaiczne

W opłacalności instalacji fotowoltaicznej kluczowym elementem jest odpowiednie dobranie jej wielkości oraz montaż. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Profesjonalne firmy montujące elektrownie fotowoltaiczne nie zaproponują projektu instalacji, bez wcześniejszego rozeznania w terenie i przedstawienia najbardziej optymalnych możliwości. O tym, jakie są efekty działań fachowców, można sprawdzić na fotowoltaika w Gdyni oraz fotowoltaika w mieście Olsztyn. Niezależnie od zmian, inwestycja w energię słoneczną zawsze jest opłacalna, a rozwój technologii w tym zakresie pozwala na stosowanie coraz ciekawszych i bardziej wydajnych rozwiązań.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *