Co to jest śmietana?
Można powiedzieć, że śmietana jest produktem mlecznym, który jest szeroko stosowany w kuchni oraz do produkcji masła. Proces produkcji polega na odseparowaniu tłuszczu z mleka poprzez odwirowywanie, a następnie gotowy produkt jest poddawany pasteryzacji i homogenizacji. Gotowa śmietana zawiera co najmniej 9% tłuszczu, a także kazeiny, witaminy i jest ceniona za swój smak. Jakie rodzaje śmietany można wyróżnić?
Zobacz cenę śmietany w sklepie internetowym – Kliknij Tutaj!
Śmietany kwaśne – zawartość tłuszczu
Śmietana może być podzielona na dwie kategorie: słodką i kwaśną, które różnią się między sobą zawartością tłuszczu i sposobem produkcji. Śmietana kwaśna powstaje poprzez ukwaszenie płynnej śmietanki dzięki kulturom bakterii kwasu mlekowego lub w sposób naturalny. Istnieje także śmietana termizowana, czyli taka, która została poddana wysokiej temperaturze, dzięki czemu zachowuje swój smak i aromat na dłużej. Te metody produkcji pozwalają uzyskać następujące rodzaje śmietany:
- Śmietana o zawartości tłuszczu 9% jest niskotłuszczową odmianą śmietany kwaśnej i doskonale sprawdza się w sałatkach i sosach, szczególnie dla osób, które dbają o swoją dietę.
- Śmietana o zawartości tłuszczu 12% to gęsta śmietana kwaśna, która jest często dodawana do sałatek i dań podawanych na zimno.
- Śmietana o zawartości tłuszczu 18% jest odmianą śmietany kwaśnej i doskonale nadaje się do zup i sosów, które dzięki niej stają się gęstsze i zyskują bogatszy smak i aromat.
- Śmietana o zawartości tłuszczu 22% jest tłustą śmietaną, która doskonale wzbogaca konsystencję sosów.
Kwaśna śmietana
Śmietany o kwaśnym smaku dodają potrawom lekko kwaśnego posmaku, gęstości, smaku i aromatu. Nie powinno się gotować kwaśnej śmietany, ponieważ może to sprawić, że stanie się trudniej strawna. Przed dodaniem do ciepłych dań, należy ją wymieszać z ciepłą zupą lub sosem, aby uniknąć jej zwarzenia.
Czym charakteryzują się śmietany słodkie?
Poza śmietanami kwaśnymi, istnieją również śmietanki słodkie. Można je podzielić na dwie grupy: pierwsza zawiera śmietanki o niższej zawartości tłuszczu (od 9 do 12%) i służą one jako słodki dodatek do napojów, takich jak kawa i koktajle. Druga grupa to śmietanki deserowe o wysokiej zawartości tłuszczu (30-36%) znane też jako kremówki, ponieważ łatwo się je ubić i uzyskać gładką, kremową pianę. Ubita śmietanka jest doskonałym dodatkiem do deserów i może być również używana jako składnik kremów do ciast, takich jak torty. Przy przygotowywaniu bitą śmietankę z kremówki, należy unikać zbyt długiego ubijania, aby nie rozwarstwić masy. Śmietanki i śmietanki słodkie są nieodłącznym dodatkiem w kuchni dla miłośników słodyczy i wytrawnych potraw.
Czym się różni śmietana 30 od śmietanki 30?
Śmietana to produkt, który uzyskiwany jest przez odwirowanie mleka. Zostaje on poddany homogenizacji oraz pasteryzacji, aby go utrwalić. Śmietanka natomiast jest poddana ukwaszeniu za pomocą żywych kultur bakterii fermentacji mlekowej.
Jaka śmietana sprawdzi się do ciasta?
Proponujemy skorzystać ze słodkiej śmietany o zawartości 30% tłuszczu. Pozwala to na poprawne ubicie śmietany, aby uzyskać sztywną i pożądaną konsystencje.