farbyonline1poradniklakierniczyrodzajeizastosowaniehaczykowlakierniczych
(Zaktualizowano: 12 kwietnia, 2022)

W malowaniu proszkowym istotne jest stosowanie haczyków lakierniczych jako elementów stabilizujących części przeznaczone do pokrywania farbami proszkowymi. Z uwagi na miejsce, w jakim się znajdują, a także pełnione funkcje, są one odpowiednio konstruowane i wzmacniane. Zapraszamy na przegląd popularnych haczyków, a także wyjaśnienia tego, jakie dokładnie jest ich zastosowanie we współczesnych lakierniach proszkowych.

Zobacz też: Najważniejsze parametry farby gruntującej, na które należy zwrócić uwagę podczas jej zakupu

Zawieszki lakiernicze – zastosowanie

Główną funkcją, jaką pełnią zawieszki lakiernicze, jest podwieszanie i stabilizowanie elementów poddawanych malowaniu proszkowemu. W ten sposób udaje się optymalnie wypełnić przestrzeń roboczą pieca, zyskując pełen dostęp do aplikatora i umieszczając detal w jego zasięgu. Zawieszki wykonuje się ze stali, co ma poprawić wykonywanie trwałych połączeń elektrycznych w kontrolowanych warunkach.

Zobacz też: Podświetlany numer domu – czy warto zdecydować się na tablice adresowe LED?

Dopasowanie haków do malowanych elementów

Aby haki należycie spełniały swoje zadanie, powinny pasować do malowanych elementów. Dobiera się je na podstawie takich parametrów, jak waga czy kształt detalu. Haki mogą utrzymywać spore obciążenia. Niektóre są uniwersalne, czyli uformowane na kształt litery C. Inne z kolei formułuje się w taki sposób, żeby pasowały już do konkretnych elementów trafiających do malarni proszkowej. Tak jest np. z zawieszkami wykonanymi ze stali węglowej i powlekanymi miedzią, które służą do podtrzymywania lakierowanych kloszy lamp czy innych produktów niemożliwych do podwieszenia w tradycyjny sposób.

Zobacz też: Nadziewarka do kiełbas — niezliczone korzyści z własnych wyrobów

Po co stosuje się miedź w zawieszkach lakierniczych?

Powodem stosowania miedzi do pokrywania zawieszek lakierniczych (zob. https://farbyonline.eu/433-haczyki-lakiernicze) jest konieczność wzmocnienia ich przewodnictwa elektrycznego. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność zastosowania bardziej specjalistycznych metod, np. podczas malowania felg samochodowych. Zawieszki o konkretnym kształcie pozwalają na zminimalizowanie powierzchni styku między felgą a zawieszką, aby po malowaniu nie zostawały żadne puste miejsca.

Zobacz też: GEFCO partnerem logistycznym Citroëna

Co dają dobrze dobrane haczyki lakiernicze?

Warto poświęcić nieco uwagi wyborowi dobrych haczyków lakierniczych. Dzięki nim można nie tylko ustabilizować element malowany proszkowo, ale też zminimalizować ilość obsypującego się proszku lakierniczego w czasie transportowania do pieca czy optymalnie wypełnić jego komorę.  Dzięki haczykom udaje się też wykonać lepsze i bardziej precyzyjne połączenia elektryczne między malowanymi detalami.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *