jak poprawnie przygotowac cv
(Zaktualizowano: 29 maja, 2023)

Stworzenie skutecznego CV to istotne zadanie, które może zadecydować o przyszłości Twojej kariery zawodowej. Dokument ten jest Twoją wizytówką na rynku pracy i powinien zostać przygotowany z pełnym zaangażowaniem i uwagą. Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci skonstruować efektywne CV.

Minimalizm i czytelność

Jeszcze niedawno zalecano stosowanie ozdobnych szablonów, wielu kolorów i jak najbardziej “indywidualnej” oprawy graficznej CV. Sporo się zmieniło pod tym względem, ponieważ dziś najważniejszym aspektem dobrze napisanego CV jest prostota i czytelność. Twoje CV powinno być zwięzłe, uporządkowane i przejrzyste. Przede wszystkim postaraj się powybierać jedynie najważniejsze punkty w swojej karierze, żeby móc się zmieścić na jednej, maksymalnie dwóch stronach. Upewnij się, że Twoje CV koncentruje się na treści, a nie na niepotrzebnej dekoracji, która rozprasza i utrudnia znalezienie najważniejszych informacji. Postaraj się, aby styl Twojego CV był spójny:

  • możesz wybrać jeden, maksymalnie dwa dodatkowe kolory, ale nie przesadź z liczbą i intensywnością odcieni,
  • unikaj podkreśleń, które trudniej się czyta – lepiej użyć pogrubień,
  • rozłóż treść tak, żeby nie sprawiała wrażenia chaotycznej – pamiętaj, że ludzkie oko preferuje symetrię, więc upewnij się przed wysłaniem CV, że nic się nie przesunęło ani nie rozjechało, bo wtedy format Twojego pliku mogą ulec zmianie,
  • zaplanuj, jak mają wyglądać główne punkty, podpunkty, układ tekstu oraz inne elementy, które chcesz uwzględnić i trzymaj się tego konsekwentnie – w tym przypadku zdecydowanie mniej znaczy więcej.

Dane osobiste

W dzisiejszych czasach często rezygnuje się z umieszczania zdjęć i daty urodzenia w CV, ponieważ ani wygląd, ani wiek kandydata/kandydatki nie powinien wpływać na proces rekrutacji. Jeśli potencjalnemu pracodawcy zależy na informacji o Twoim wieku, może się sam zorientować po datach przy opisie Twoich poprzednich prac lub wykształcenia. Kluczowe informacje, które muszą być zawarte, to imię i nazwisko w tytule, adres e-mail i numer telefonu. Są one niezbędne, aby umożliwić potencjalnemu pracodawcy kontakt z Tobą, więc muszą być dobrze widoczne, natomiast nie musisz podawać żadnych dodatkowych informacji.

Jak poprawnie przygotować CV

Praca nad swoją historią

Przedstaw swoje doświadczenia zawodowe i edukacyjne w sposób chronologiczny, zaczynając od najnowszych. Wyrzuć też z CV mniej istotne rzeczy, np. informację o liceum, jeśli masz skończone studia albo mniej istotne prace lub te niedopasowane do stanowiska, na które kandydujesz. Możesz zaznaczyć w CV, że wymieniasz jedynie najważniejsze punkty swojej kariery, a podczas rozmowy zawsze możesz opowiedzieć, co robiłaś/eś w tym czasie. Pamiętaj, aby nie pomijać żadnych luk w swojej historii! Nawet jeśli w pewnym momencie nie pracowałeś/aś, nie jest to powód do dyskwalifikacji w procesie rekrutacji. Jeśli w czasie Twojej nieobecności na rynku pracy udało Ci się zrobić na przykład jakieś szkolenie czy udoskonaliłeś/aś swoje umiejętności to podkreśl to, ale nie zawsze istnieje taka możliwość (więcej o tym w pkt. 5).

Użyj odpowiednich słów

Przedstaw swoje doświadczenie i umiejętności w sposób konkretny i precyzyjny. Unikaj ogólników i staraj się podkreślać swoje unikalne cechy oraz osiągnięcia. Pamiętaj, że ważna jest szczerość i autentyczność, więc przemyśl dobrze swoje mocne strony, żeby móc się pokazać od jak najlepszej strony; uważaj jedynie na zbytnią wylewność i opisywanie siebie w samych superlatywach. Poza tym, im celniej opiszesz siebie i swoje doświadczenia, tym krótsze będzie Twoje CV, co rekruterzy(rki) docenią, więc unikaj pisania rozwlekłego referatu o sobie. Zawsze możesz wypisać swoje najsilniejsze strony w punktach, a na rozmowę rekrutacyjną zostawić rozwinięcie tematu.

Jak poprawnie przygotować CV

Prezentacja umiejętności

Nie ograniczaj się tylko do doświadczeń zawodowych. Pokaż swoje dodatkowe umiejętności i pasje. Może to obejmować różne kursy i szkolenia, które odbyłeś, niezależnie od tego, czy są one bezpośrednio związane z Twoim zawodem czy nie. Tak samo cenne będzie nadmienienie, że zrobiłeś/aś zawodowy kurs kadry i płace, jak i to, że uczestniczyłeś/aś w szkoleniu z programowania gier komputerowych czy warsztatach aranżacji kwiatowych, które są Twoją pasją. Takie informacje pokazują Twoje zaangażowanie, aktywność i chęć rozwoju; mogą też służyć jako uzupełnienie Twoich luk w karierze, choć ważne jest normalizowanie różnych sytuacji życiowych, w których ktoś zachorował, opiekował się członkiem rodziny, podróżował lub zrobił sobie przerwę, aby realizować się w innych obszarach. Nie pisz tego w CV i nie zagłębiaj się w zbyt duże szczegóły o Twojej prywatnej sytuacji na rozmowie rekrutacyjnej, ale krótka informacja, że nie było Cię na rynku pracy, bo coś ważnego lub trudnego przydarzyło się w Twoim życiu powinna zostać przyjęta ze zrozumieniem. Zresztą opieka nad swoim zdrowiem lub bliskimi wymaga wielu umiejętności organizacyjnych, cierpliwości i wytrwałości, rok przerwy po szkole czy studiach pomaga spokojnie się zastanowić nad różnymi ścieżkami życiowymi, ustalić priorytety i plan działania, a odbyta podróż marzeń wzbogaciła Twoje doświadczenie, perspektywę i zapewne wiele Cię nauczyła, więc możesz to wykorzystać do podkreślenia swoich zalet. Zawsze myśl o tym, co Ci dało dane doświadczenie, bo może się to okazać świetnym punktem podkreślającym Twoje mocne strony w CV.

Poprawność i druga opinia

Zawsze należy sprawdzić CV pod kątem błędów ortograficznych i gramatycznych. Warto także poprosić kogoś o przeczytanie Twojego CV i o ocenienie treści. Może to pomóc zidentyfikować błędy lub pomóc w zobaczeniu CV z innej perspektywy.
Pamiętaj, że tworzenie CV to proces, który wymaga czasu i staranności. Ale z odpowiednim podejściem i dbałością o szczegóły, możesz stworzyć dokument, który pomoże Ci zdobyć wymarzoną pracę.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *