jak poprawnie przygotowac cv

Aplikując do firmy, składając swoją kandydaturę na nowe stanowisko czy szukając doświadczenia zawodowego często tworzymy dokument, który ma nas reprezentować. Jest nim właśnie CV, nasza wizytówka w świecie rynku pracy. To ona może być już decydująca w kontekście odrzucenia lub przekierowania dalej naszej kandydatury. Zadbaj o to, by Twoja przygotowana była w sposób poprawny.

Długość i format

Tworząc plik z swoim Curriculum Vitae obowiązuje parę zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać. Pierwszą z nich jest format pliku – upewnij się, iż jest to A4. W przeciwnym razie jakość oraz format Twojego pliku mogą ulec zmianie, gdy np. potencjalny pracodawca będzie chciał je wydrukować.

Co za tym idzie, pamiętaj o tym, iż CV powinno być zwięzłe, niech Twój plik nie przekroczy granicy 2 stron. Jeśli jest to możliwe, informacje wyglądają korzystnie, gdy wszystkie z nich przedstawione są na jednej stronie, pozostań przy niej. Jeśli masz wiele pozycji do wymienienia wykraczające poza jedną stronę A4, nie pomijaj ich w imię jednostronicowego CV.

Tytuł pliku

Pamiętaj też o odpowiedniej nazwie pliku cyfrowego, posłuż się swoim imieniem i nazwiskiem unikając pozostawienia standardowej nazwy pliku.

Uwzględnij w nim najważniejsze informacje oraz dane kontaktowe

Nie zapomnij o tym by umieścić wewnątrz treści CV podstawowe informacje pozwalające na kontakt zwrotny z Tobą. Umieść w nim swój numer telefonu, adres mailowy, ale też podstawowe dane o sobie. Pomoże to z przedstawieniem Ciebie od bardziej personalnej, indywidualnej i ludzkiej strony. Warto także pomyśleć o zdjęciu, to ona najczęściej jest pierwszym elementem CV, na które, w sposób podświadomy, zwraca się uwagę.

Przedstaw swoją historię w odpowiedni sposób

Ważnym elementem opowiadającym o Tobie i Twoim dotychczasowym doświadczeniu jest chronologiczna historia zatrudnienia oraz edukacji. Wymieniając poszczególne osiągnięcia i podejmowane zajęcia, przedstaw je zaczynając od najnowszych – to one najlepiej opisują Ciebie. Przedstaw je także bez luk.

 Kilkuletnie okresy, co do których brak informacji nie budzą zaufania. Uzupełnij je swoja historią, nawet jeśli w tym czasie nie pracowałeś/aś. W okresie pandemii u wielu osób takowa luka mogła się pojawić. Niektórzy zapełniają ją np. opisując kurs kadry i płace, który odbyli w tym okresie, mimo iż wiele form aktywności edukacyjno-zawodowej zostało wstrzymanych.

Dobierz właściwe słowa

Przedstaw informacje w rzetelny, ale też i interesujący sposób. Unikaj stosowania określeń bardzo nieprecyzyjnych, pozostających na poziomie ogólnikowym, mało mówiącymi o Tobie. Wyraź się także w szczery sposób, nie używając kłamstwa ani przypisywania sobie umiejętności nad wyraz. Postaw na zwięzłość informacji, które zaciekawią tego kto będzie je czytać Twoją osobą.

Poświęć czas by dopracować jego wygląd

W CV nie tylko liczy się jakie informacje przedstawisz, ale i sposób w jaki to zrobisz. Pamiętaj o zastosowaniu profesjonalnych czcionek, odstępów pomiędzy informacjami, podziału dokumentu na segmenty oraz, o projekcie graficznym. Dobrym narzędziem okazać się przy tym mogą szablony lub programy je oferujące, gdzie nie tylko zadbasz o treść, ale i unikatowy, profesjonalny i przyjemny dla oka wygląd Twojej aplikacji. Poświęć czas by naprawdę go dopracować oraz wyróżnić się wśród reszty kandydatów.

Zaprezentuj swoje umiejętności

Przedstaw się od ciekawej strony, prezentując nie tylko swoje doświadczenia zawodowe, ale też wszelkie dodatkowe umiejętności „twarde” i „miękkie”. Pokaż sposób w jaki się rozwijasz, przedstaw swoje pasje i nabyte umiejętności. Nie muszą być one wcale bezpośrednio związane ze stanowiskiem czy firmą do jakiej kandydujesz. Zwiększają one jednak Twoją atrakcyjność i pozycje na rynku pracy – chęć rozwoju to pożądana cecha u potencjalnego pracownika czy pracowniczki.

Upewnij się, że Twoje CV nie zawiera żadnych błędów.

Na sam koniec, przeczytaj swoje CV, sprawdź je jeszcze raz pod kątem poprawności językowej i zgodności informacji. Upewnij się, że nie występują w nim błędy ortograficzne, które mogą być powodem zrażenia do Ciebie potencjalnych pracodawców. W miarę możliwości, zasięgnij drugiej opinii. Ktoś inny może dostarczyć Ci wartościowych rad oraz wskazówek, lub uwidocznić to, co umknęło wcześniej Twojej uwadze.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *