Jak działa podział majątku w przypadku wspólnych nieruchomości?
(Zaktualizowano: 18 kwietnia, 2023)

Rozwód jest trudny dla każdego małżeństwa, zwłaszcza gdy dotyczy podziału majątku. W przypadku posiadania wspólnych nieruchomości, podział majątku po rozwodzie może być skomplikowany i wymagać przeprowadzenia wielu formalności, przez co nie obejdzie się bez adwokata.

Podział majątku a polskie prawo

W Polsce podział majątku po rozwodzie uregulowany jest w ustawie o postępowaniu w sprawach rodziny. Na mocy tej ustawy, wspólność majątkowa ustaje w momencie orzeczenia rozwodu. Właścicielstwo nieruchomości, które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa, podlega podziałowi między małżonków. Niemniej sposobów podziału jest kilka, a konkretnie trzy. W dalszej części tekstu omawiamy dostępne rozwiązania.

Trzy możliwe rozwiązania

W przypadku podziału nieruchomości po rozwodzie, małżonkowie mogą zdecydować się na jedno z kilku rozwiązań. Pierwszym z nich jest sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanego zysku pomiędzy małżonków. Wtedy wartość nieruchomości zostanie oszacowana przez biegłego sądowego na podstawie wartości rynkowych. Po sprzedaży uzyskany zysk zostanie podzielony między małżonków zgodnie z uzgodnieniem lub decyzją sądu.

Drugim rozwiązaniem jest umowa o podział nieruchomości, która określa, jakie części nieruchomości należą się każdemu z małżonków. W przypadku umowy o podział nieruchomości jej wartość nie jest kluczowa, gdyż zostaje ona podzielona na zasadzie wyrównania wartości.

Trzecim rozwiązaniem jest ustanowienie spółki cywilnej, w której małżonkowie będą posiadaczami udziałów. W ten sposób, udziały w nieruchomości będą podzielone między małżonków, a każdy z nich będzie miał prawo do określonej części udziałów.

Adwokat – podział majątku z pomocą eksperta

Zważając na fakty zawarte w artykule, nie powinno dziwić, że wielu osobom, które się rozwodzą, pomaga adwokat – podział majątku dotyczący wspólnej nieruchomości jest z jego pomocą o wiele prostszy. Bez niego jest procesem skomplikowanym, między innymi ze względu na wiele formalności. Ponadto laikowi trudno podjąć trafną decyzję w zakresie tego, jaki sposób podziału wybrać, natomiast do wyboru są aż trzy zupełnie odmienne rozwiązania.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *