Blachodachówka modułowa
(Zaktualizowano: 5 lipca, 2021)

Blachodachówka to stalowe pokrycie dachowe. Powstaje z ocynkowanych blach o grubości 0,4-1,25mm, powlekane powłokami organicznymi o grubości 25 – 200 μm. Blachodachówka modułowa montowana jest na dachach dwuspadowych oraz kopertowych, zdobywa popularność i coraz więcej budynków korzysta z tego rozwiązania.

Zobacz też: Co oznaczają punktowe elementy odblaskowe na jezdni?

Blachodachówka – wady

Zacznijmy od wad, blachodachówka modułowa niestety posiada pewne minusy. Podstawowym mankamentem tego rozwiązania jest słaba izolacja akustyczna, podczas intensywnych opadów deszczu, gradu lub podczas wiatru, mieszkańcy będą słyszeć na poddaszu dźwięki. Istnieje możliwość ograniczenia tego poprzez zastosowania ocieplenia dachu z wełny mieralnej, która jest dobrym izolatorem akustycznym oraz technicznym.

Pokrywanie dachu blachodachówką o złożonej budowie wygeneruje liczne odpadki, natomiast przycięcie tego materiału jest możliwe za pomocą odpowiednich narzędzi i czasu, który podczas pracy na dachu liczy się, ze względu na wahania pogody.

Blachodachówka modułowa – zalety

Pomimo paru wad, blachodachówka modułowa posiada pewne zalety. Niewielka budowa tego materiału pozwala na efektywniejsze załadowanie, transport oraz rozładunek budowie. Przekładając się na często ograniczone miejsce składowania materiału.

Małe arkusze blachodachówki modułowej ze względu na rozmiar oraz wagę, pozwalają pracownikowi na samodzielne wniesienie oraz założenie. W przypadku blachodachówki standardowej, w której powstawały liczne odpady, w modułowej oszczędność wynosi, aż 20%, przekładając się na mniejszy koszt budowy.

Zobacz tez: Tworzywo ABS – co to jest? Funkcje, zalety i wady

Jak układać blachodachówkę modułową?

Do układania blachodachówki modułowej pomocne będą nożyce wibracyjne, gdyż jest to jedyne narzędzie, które pozwala na przycięcie tego materiału, w innym wypadku dojdzie do uszkodzenia powłoki blachy, co doprowadzi w przyszłości do korozji.

Aby przykręcić materiał należy skorzystać z wkrętarki, na a każdy metr kwadratowy. materiału zalecamy użycie około 8-9 wkrętów farmerskich. Podczas wkręcania trzeba użyć odpowiedniej siły, zbyt słaba siła doprowadzi do tego, że dach nie będzie w pełni szczelny, natomiast użycie zbyt dużej siły doprowadzi do odkształcenia materiału. Blachodachówka modułowa pracuje podczas temperatury, dlatego gumowa uszczelka powinna wystawać spod metalowej podkładki

Blachodachówka modułowa cena za m2

Cena blachodachówki modułowej za metr kwadratowy wacha się w granicy 20 PLN – 40 PLN. Wszystko zależne jest od koloru materiału oraz przedsiębiorstwa, który handluje tym materiałem.

Ile kosztuje blachodachówka modułowa?

Średnia cena blachodachówki modułowej jest zależna od wielu czynników, zazwyczaj jednak cena kształtuje się na poziomie od 20 do 40 zł

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *