stroje medyczne w różnych kolorach od Dr. in Uniforma
(Zaktualizowano: 28 marca, 2023)

Pracowników służby zdrowia można rozpoznać po ich stroju. Nawet dzieciom udaje się ich w ten sposób łatwiej zidentyfikować. Większość dzieci boi się widoku tych biało-niebieskich bluz, bo kojarzą im się ze szczepionką.

Dorastając, podobnie identyfikujemy personel medyczny, ale budzi on w nas mniejszy strach niż w dzieciństwie. Nie znając osoby ukrywającej się pod tą białą bluzą, ufamy, że strój medyczny jest synonimem troski, opiekuńczości. W końcu wszystkie stroje służą do scharakteryzowania zawodu. Tak jak policjanta odróżniamy po jego ciemnym ubraniu i kamizelce, strażaka po czerwonym ubraniu, tak od razu rozpoznajemy lekarzy po strojach medycznych. Ale czy wiesz, dlaczego strój pracowników służby zdrowia ma różne kolory?

Stroje medyczne: przydatność i zalety

Wszystkie stroje medyczne są wykonane ze specjalnych materiałów i muszą spełniać pewne zasadnicze wymagania, aby były zgodne z przepisami dotyczącymi higieny i zdrowia publicznego.

Strój medyczny musi być wygodny. Pracownicy służby zdrowia spędzają średnio 8 godzin dziennie na opiece nad pacjentami, dlatego potrzebują luźnych ubrań, które pozwalają na elastyczność ruchów i zapewniają maksymalny komfort przez kilka godzin.

Proces projektowania stroju medycznego jest czasochłonny. Modele muszą być atrakcyjne wizualnie, łatwe do noszenia i wygodne. Każdy model jest zaprojektowany i opracowany w ramach zespołu przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Nawet najbardziej klasyczne projekty dostępne w Doctor in Uniforma ewoluowały wraz z ciągłym ulepszaniem, takie jak najnowsze drukowane kombinezony medyczne kimono.

Strój medyczny wykonany jest z tkaniny tercot (35% bawełna 65% poliester). Jej wyjątkowa jakość wyróżnia ją spośród innych tkanin o gramaturze poniżej 200g/m2 dostępnych na rynku ze względu na skręcone włókna. Można ją prać w 40 stopniach Celsjusza, procent kurczliwości jest mniejszy niż 2%, więc nie zbiega się w wodzie. Komfort noszenia jest wyjątkowy i lekki.

Kolory stosowane w strojach medycznych to na ogół niebieski, zielony i biały. Naukowo udowodniono, że kolory te dają wysoki stopień spokoju i z tego powodu zostały wybrane do reprezentowania profesjonalistów w tej branży. Ponadto oprócz tych klasycznych kolorów pojawiły się inne, bardziej radosne kolory, takie jak fioletowy, żółty, czerwony czy różowy. W rzeczywistości każdy z tych kolorów reprezentuje dziedzinę medycyny. Na przykład zielony reprezentuje sale operacyjne i izby przyjęć, a biały i niebieski to kolory pielęgniarek i przychodni specjalistycznych. Również kolor różowy jest też powszechnie noszony przez położne.

Strój medyczny musi być antybakteryjny. Placówki służby zdrowia to miejsca, w których skupia się wiele wirusów i bakterii, dlatego istotne jest, aby stroje pracowników opieki były wykonane z oddychających tkanin, które odpychają wszystkie rodzaje roztoczy i bakterii. Sama odzież może być źródłem infekcji dotykającej kilku pacjentów, w tym samego lekarza.

Strój medyczny powinien być łatwy do prania i szybkoschnący. Strój należy prać prawie codziennie. Odbywa się to bezpośrednio w szpitalu, ale w placówkach medycznych pracuje tak wielu specjalistów, że istotne jest, aby ubrania były łatwe do wyprania i szybko schły.

Wytrzymałość. Nowoczesne stroje medyczne są bardzo odporne, nie tylko na rozdarcia, ale także na działanie środków chemicznych i trudno zmywalnych substancji, takich jak krew.

Ważne jest, aby styl i kolor stroju odróżniały lekarzy, pielęgniarki i pacjentów. Na przykład pacjentów można rozpoznać po niebiesko-białej bluzie, pielęgniarki po spodniach i bluzie, a lekarzy po charakterystycznym zielonym lub niebieskim stroju i białej bluzie. Większość z tych ubrań jest dość prosta, ale nie zawsze tak jest. Oryginalne i zabawne stroje pielęgniarek można spotkać w szpitalach dziecięcych, gdzie trzeba wnieść radość i koloryt do najmłodszych, aby umilić im pobyt, ale także rozwinąć w nich pewność siebie.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *