(Zaktualizowano: 5 października, 2023)

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to coraz częstsze zajęcie naszych rodaków. Na podjęcie zatrudnienia w tym obszarze decydują się i kobiety, i mężczyźni. Nie ma co ukrywać, że ich główną motywacją są finanse. Wynagrodzenie opiekunki seniora w Niemczech waha się bowiem w okolicy 1800 euro. Kto jednak wypłaca to wynagrodzenie – czy jest to senior, którym opiekuje się opiekunka czy agencja pośrednictwa pracy? Odpowiedź na to pytanie może zależeć od konkretnych okoliczności i warunków umowy. Przyjrzyjmy się różnym scenariuszom.

Wynagrodzenie od Seniora – kiedy podopieczny wypłaca pensje opiekunce?

W niektórych przypadkach opiekunowie osób starszych w Niemczech otrzymują wynagrodzenie bezpośrednio od seniora lub jego rodziny. To podejście jest często preferowane przez seniorów, którzy chcą utrzymać kontrolę nad finansami i nie korzystają z usług agencji pośrednictwa. Na wynagrodzenie bezpośrednio od seniora mogą liczyć przede wszystkim opiekunki pracujące w oparciu o samozatrudnienie, których warunki umowy finansowe są ustalone bezpośrednio między nimi a podopiecznym lub jego rodziną. Warto tu jednak zaznaczyć, że opiekunka pracująca bez wsparcia agencji musi uważać, aby nie zostać oszukana. Ważne, aby dopilnowała podpisania umowy i dopełnienia wszystkich formalności przez niemieckiego pracodawcę.

Wynagrodzenie od agencji pośrednictwa pracy

W przypadku, gdy opiekunkę zatrudnia agencja opieki w Niemczech, to ona jest też odpowiedzialna za wypłatę wynagrodzenia. Jego wysokość bardzo łatwo można sprawdzić, wychodząc przez https://opieka.felizajob.pl/ na szczegóły konkretnych ogłoszeń. Ustalona w procesie rekrutacji kwota jest też zapisywana w umowie, dzięki czemu opiekunka ma pewność, że nie zostanie oszukana, a na pensję otrzyma na czas. Dodatkowo praca przez agencję to też gwarancja objęcia ubezpieczaniem zdrowotnym i społecznym, czyli ZUS i NFZ oraz odprowadzania podatków do Urzędu Skarbowego.

Ile zarabia opiekunka seniora w Niemczech?

Jednym z głównych czynników podejmowania pracy w Niemczech przez polskie opiekunki seniorów są finanse. Nie jest tajemnicą, że za naszą zachodnią granicą mogą one zarobić nawet kilka razu więcej niż w kraju. Zarobki uzależnione są jednak o wielu czynników takich jak region, doświadczenie, umiejętności językowe i rodzaj umowy. Na najwyższe pensje może liczyć fachowy personel opiekuńczy, który ukończył trzyletnią szkołę zawodową i posiada niemieckie uprawnienia do wykonywania zawodu. Wynagrodzenie takich osób to od 2500 do 3500 euro brutto miesięcznie. Osoby bez formalnego wykrzyczenia i certyfikatów, które zajmują się seniorami w domach zarabiają średnio 1800-2600 euro.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *