(Zaktualizowano: 4 października, 2023)

Wyjazdy do pracy poza granicę kraju stały się bardzo popularne w ostatnich dekadach. Otwarcie granic i rynków zagranicznych, a także uczestnictwo Polski w międzynarodowych organizacjach dały nam możliwość bardzo łatwego i bezproblemowego zatrudnienia. Najchętniej obieranym kierunkiem migracji zarobkowej wśród Polaków są Niemcy, na co wpływa nie tylko bliskość geograficzna i wysokie zarobki, ale również duża liczba mieszkających tam już rodaków i poczucie wsparcia wśród rodziny lub znajomych. Polki często szukają pracy jako opiekunki w Niemczech, a ofert tego typu w sieci jest naprawdę sporo. Sprawdź, o czym musisz wiedzieć przed wyjazdem i na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy.

Praca opiekunki w Niemczech – czy to dobry zawód dla każdego?

Uważa się, że do wykonywania niektórych zawodów potrzebne jest legendarne „powołanie”. Nie inaczej jest w przypadku pracy opiekunki osób starszych w Niemczech. Mimo występującej dość powszechnie opinii, nie jest to zawód łatwy, który w szybki sposób wypcha nasze portfele wysokimi sumami gotówki. To praca bardzo ciężka, której codziennym zadaniom potrafią sprostać osoby odpowiednie, wykazujące się szeregiem potrzebnych cech. To przede wszystkim zawód dla osób, które odczuwają naturalną potrzebę niesienia pomocy innym. Niestety nie wszystkie kandydatki i kandydaci na tę posadę zdają sobie sprawę z rangi wykonywanych działań. To tak naprawdę na nich spoczywać będzie całość obowiązków, a jednocześnie dbałość o zdrowie, kondycję i życie podopiecznego.

Opiekunki szukające pracy w Niemczech powinny więc charakteryzować się troskliwością, opiekuńczością i zaradnością. Powinny też być cierpliwe i odporne na stres, gdyż czasem może dochodzić do nagłych i niespodziewanych sytuacji, w których muszą wykazywać się sprawnym reagowaniem i niezmąconym nerwami refleksem. Opiekunki muszą dbać o harmonogram zażywania leków oraz stosowania zaleconej diety, muszą mieć świadomość tego, że niemal całe dnie poświęcają na opiekę nad seniorem, często rezygnując z własnych przyjemności. Kandydatki na opiekunki seniorów powinny być także kreatywne, co zdecydowanie pomoże w spędzaniu ciekawego wspólnego czasu, a podopieczny nie będzie czuł, że życie ucieka mu między palcami. Kreatywny czas można spędzać na wiele sposobów – od grania w gry planszowe i karciane, przez wspólne czytanie książek, oglądanie filmów, seriali i zdjęć. Warto także, zgodnie z zaleceniami lekarza, wykonywać proste ćwiczenia lub udawać się na spacery, co pomoże w zachowaniu zdrowej kondycji i wprowadzi w codzienność nieco atrakcji. Pamiętajmy, że opiekunka dla seniora często jest najbliższą osobą, na co wpływ mogą mieć nieco zatarte już więzi rodzinne i odejście przyjaciół.

Praca w opiece w Niemczech – gdzie szukać ofert?

Opiekunki szukają pracy w Niemczech na wiele sposobów. Jedną z najprostszych i dość bezpiecznych metod jest podjęcie zatrudnienia przez polecenie, na przykład u seniora, u którego pracowała nasza znajoma lub przyjaciółka. Najczęściej jednak kandydatki do tego zawodu poszukują pracy w Internecie, który jest prawdziwą skarbnicą ofert. Niestety, jest to też szerokie pole do popisu dla oszustów, którzy pod przykrywką oferowania bardzo korzystnego zatrudnienia tak naprawdę wyłudzają nasze dane lub w najgorszych wypadkach wykorzystują kandydatki i kandydatów do wykonywania innego rodzaju pracy, która mieści się w definicji nowoczesnego niewolnictwa.

Poszukując ciekawych ofert zawsze musimy zwrócić uwagę na osobę proponującą zatrudnienie. Pamiętajmy, że praca na czarno pozbawia nas jakichkolwiek świadczeń, w tym emerytalnych i zdrowotnych, które to w przypadku pracy poza granicą kraju są naprawdę bardzo ważne. Najbezpieczniejszym sposobem na podjęcie pracy w tym zawodzie za granicą jest zawarcie kontraktu z agencją opiekunek osób starszych. Tego typu firmy nie tylko gwarantują stabilne zatrudnienie na jasnych zasadach, ale także otaczają ochroną i troską osoby współpracujące na kontraktach i legalnych umowach. Bogate i ciekawe oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech kierowane są na przykład przez firmę Arkadia Care, która posiada bogate doświadczenie oraz szereg udogodnień dla współpracowników.

Pamiętajmy, że wyjazd za granicę do tak ważnej pracy, jaką jest opieka seniorów w Niemczech powinien być pozbawiony jakichkolwiek stresów i problemów, aby w 100% poświęcić się niesieniu pomocy osobie potrzebującej.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *