ozdobne zbiorniki na deszczówkę
(Zaktualizowano: 24 lutego, 2023)

Z każdą podwyżką cen wody rośnie zainteresowanie alternatywnymi i ekonomicznymi źródłami wody. Nie dziwi więc, że producenci zbiorników na deszczówkę mogą spać spokojnie, widząc rosnące słupki sprzedaży. Polacy coraz częściej montują tego rodzaju instalacje, kierując się nie tylko ich funkcjonalnością, ale również estetyką.

Trzy razy E – ekologiczne, ekonomiczne i estetyczne zbieracze deszczówki

Właściciele działek i przydomowych ogrodów coraz częściej decydują się na zakup zbiornika łapiącego deszczówkę. Tak nagromadzona woda nie nadaje się do spożycia, gdyż są to wody spadowe z naszych dachów, rynien, które nie należą do najczystszych. Jednak taka deszczówka wciąż stanowi doskonałe źródło wody potrzebnej do podlania roślin, nawodnienia trawnika czy umycia samochodu. W skali roku, posiadając dużą powierzchnię ogrodu, możemy liczyć na pokaźne oszczędności.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w Polsce również borykamy się z deficytami wody. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o stan naszych naturalnych akwenów wodnych, o małą retencję, która wspiera gospodarkę wodną kraju. Korzystając z przydomowego zbiornika deszczówki, jesteśmy ekologiczni, bo w naturalny sposób recyklingujemy opady, które często spłynęłyby po prostu do miejskiej studzienki.

Sam zbieracz deszczówki to niezwykle proste urządzenie, które montuje się w rurze rynny. Specjalny wąż przekierowuje deszczówkę do zbiornika umieszczonego przy ścianie budynku. Dobrze jest uzupełnić tego rodzaju zbiornik o funkcjonalny czujnik poziomu cieczy, który bez problemu możemy zamówić również on-line, np. tutaj: https://elcluwo.pl/kategoria-produktu/czujniki-poziomu-cieczy/. Takie urządzenie pomoże nam w monitorowaniu odpowiedniego poziomu deszczówki, tym samym unikniemy przelania się zbiornika.

Na rynku znajdziemy wiele takich produktów, które różnią się litrażem, ale i designem. Na szczęście nie musimy ograniczać się wyłącznie do zakupu topornych pojemników, obecnie znajdziemy szeroki wybór interesujących, a czasami i nowatorskich zbiorników.

Zbiornik dopasuj do fasady i aranżacji ogrodu

Na co dzień starannie dbamy o to, by nasz dom i ogród stanowiły naszą wizytówkę. Tymczasem duży zbiornik na deszczówkę może zaburzyć pieczołowicie zaplanowaną aranżację, przyćmić piękną elewację czy schować w cieniu nasze rabaty. Dlatego warto, planując zakup zbiornika, wcześniej zapoznać się z ofertami producentów zbiorników na deszczówkę i wybrać produkt, który będzie komponował się z ogrodem i domem.

Np. w rustykalnych, sielskich przestrzeniach możemy zamontować zbiornik imitujący drzewo, beczkę, studnię, a także taki, który u góry będzie miał specjalną donicę na kwiaty. W ten sposób podkreślimy wiejski charakter naszego ogrodu, tworząc przytulny naturalny kącik.

Wielu miłośników ogrodnictwa urządza swój zielony zakątek, nawiązując do antyku i stylu klasycystycznego. W takich aranżacjach doskonale sprawdzą się zbiorniki kształtem przypominające greckie amfory, wazony czy kolumny. Możemy wybrać zbiornik w odcieniach bieli, beżu czy turkusu.

W nowoczesnym budownictwie warto wykorzystać oszczędne w formie zbiorniki w odcieniach szarości, grafitu czy czerni. Kwadraty, sześciany czy imitacje skalne – oto designerskie pojemniki doskonale uzupełniające industrialną czy minimalistyczną elewację.

Oczywiście design nie powinien przesłonić nam praktycznego wymiaru zbiornika na deszczówkę. Jednak ważne jest, by pamiętać o możliwościach, jakie oferują nam współcześni producenci ekologicznych rozwiązań. Tak starannie dopasowany zbiornik na deszczówkę z pewnością zachwyci nie tylko naszych gości, ale obniży rachunki i zadba o planetę.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *