Kawa
(Zaktualizowano: 6 maja, 2022)

Na ostateczny smak kawy wpływa wiele istotnych czynników. Jednym z nich jest jej pochodzenie. Najpopularniejsze i najbogatsze w smaku kawy pochodzą m.in. z Etiopii oraz Kolumbii. Przedstawiamy ich porównanie!

Kawa z Etiopii – charakterystyka

Etiopia jest powszechnie uznawana za miejsce narodzin kawy. Kraj ten znajduje się na piątym miejscu na świecie pod względem ilości produkowanej kawy. W 2018 roku było to 7 500 000 worków. To ciekawe, około połowa produkowanej kawy spożywana jest na miejscu. Etiopczycy naprawdę ją uwielbiają.

Uprawiana w tych regionach kawa to w zdecydowanej większości arabica. Jest łagodna, aromatyczna, lekko kwaskowata. Bardzo często kawa z Etiopii określana jest jako wyjątkowa, niepowtarzalna. Wynika to w głównej mierze z faktu, iż 90% kawy z Etiopii pochodzi ze zbiorów w lasach lub przydomowych ogródkach. Zorganizowane uprawy na farmach to zaledwie 10%. Kawa w tym państwie rośnie dziko. Zbierana jest, tak jak w Polsce np. grzyby, czy też jagody.

To w dużej mierze ten model produkcji wpływa na nietuzinkowy smak kawy, choć trzeba przyznać – sytuacja ciągle się zmienia, a kupno ziaren z upraw o określonym szczepie jest również możliwe. Kawa z Etiopii będzie się różnić także w zależności od konkretnego regionu. Najpopularniejsze to:

  • Jimma – kawa o smaku owocowym, z nutami kakao oraz herbaty,
  • Limmu – zbalansowany smak, wyczuwalne nuty winne,
  • Harrar – owocowa kawa, nuty jagód,
  • Sidama – spora różnorodność i intensywna owocowość,
  • Yirgacheffe – nuty ziołowe, słodycz, kwasowość.

Są to oczywiście podstawowe profile występujących w Etiopii kaw. Na ostateczny smak wpływają jednak również czynniki społeczne i gospodarcze. Nie bez znaczenia jest również ostateczna forma kawy i jej przygotowanie. To, czy zostaną zastosowane ekspresy do kawy na kapsułki, czy może automatyczne – w niewielkim stopniu również wpływa na smak.

Zobacz też: Miodziak – najlepszy baton z ziarnami, jaki kiedykolwiek jadłeś

Co wyróżnia kawę z Kolumbii?

Kolumbia uchodzi za jeden z lepszych regionów tropikalnych nadających się do uprawy kawowca. To trzeci co do wielkości producent kawy na świecie. W Kolumbii uprawia się głównie botaniczne odmiany kaw, takie jak Caturra, czy Castillo. Z kolei za najpopularniejsze regiony uprawy uchodzą Santander, Antioquia, Narino, czy Cauca.

Kolumbijskie kawy najczęściej są ręcznie zbierane i w większości poddawane obróbce mokrej. Kolumbijska kawa posiada bogaty smak, w którym można wyczuć przede wszystkim nuty czekolady, słodkość, a także odrobinę cytrusów i karmelu.

Najwyższej jakości kawy w Kolumbii są promowane przez Narodową Federację Kawy. Na opakowaniach najlepszych kolumbijskich kaw pojawia się sylwetka Juana Valdeza – hiszpańskiego reformatora religijnego.

Dominującą odmianą kawy w Kolumbii jest arabika. Plantacje kawy ukierunkowane są na restrykcyjną dbałość o jakość produktu, co wraz z idealnymi warunkami klimatycznymi, pozwoliło uznać Trójkąt kawy za Światowe Dziedzictwo Krajobrazu Kultury i Kawy UNESCO.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *