mieszkanie od dewelopera
(Zaktualizowano: 12 maja, 2023)

Zakup mieszkania od dewelopera to bardzo ważny krok w życiu każdego kupującego i dlatego też musi zostać dokładnie przemyślany i zaplanowany. Od czego zacząć? Jakie są kolejne etapy kupna mieszkania? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań zostały zawarte w niniejszym artykule.

Jak kupić mieszkanie – krok po kroku

Pierwszą, istotną kwestią jaką należy rozważyć kupując mieszkanie od dewelopera jest to, czy jesteśmy je w stanie sfinansować ze środków własnych, czy też potrzebujemy wsparcia banku w postaci kredytu (gotówkowego lub hipotecznego). W drugim przypadku należy sprawdzić najpierw zdolność kredytową, co warunkuje to na jakie mieszkanie, w jakiej okolicy i wykończone w jakim standardzie będzie nas stać. Należy też wziąć pod uwagę, że wykończenie mieszkania również może być kosztowne i jeśli zależy nam na szybkim wprowadzeniu się – trzeba posiadać środki finansowe na położenie podłóg, pomalowanie ścian, umeblowanie itp. Gdy wiemy już na jakie mieszkanie będzie nas stać, warto poszukać wymarzonej nieruchomości i okolicy, która nas interesuje. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie dewelopera, który jest odpowiedzialny za wybudowanie budynku wielorodzinnego. Należy zwrócić uwagę na jego renomę, doświadczenie działalności w branży, sprawdzić inwestycje, które już zrealizował. Równie istotny jest kontakt z pracownikami firmy deweloperskiej – to, czy można otrzymać od nich dokumenty i odpowiedzi na zadane pytania w krótkim czasie i czy są one satysfakcjonujące, gdyż każda zwłoka może opóźniać wypłacenie przez bank transzy kredytu deweloperowi. Z tego powodu warto stawiać na usługi takie firmy deweloperskiej jak Activa, działającej na obszarze Gdańska i okolic. Działa ona sprawnie, płynnie i bezproblemowo świadcząc usługi na najwyższym poziomie.

Następnym etapem jest popisanie umowy przedwstępnej, która poprzedza podpisanie umowy deweloperskiej. Na mocy umowy przedwstępnej deweloper jest zobowiązany do wycofania oferty mieszkania ze sprzedaży na określony czas. Z kolei kupujący zobowiązany jest do uiszczenia zaliczki lub zadatku jednakże konieczność podjęcia takich kroków zależy od praktyki firmy deweloperskiej. Podpisując umowę deweloperską należy w szczególności zwrócić uwagę na cenę nieruchomości i jej lokalizację, termin wpłaty zadatku, terminy zapłaty kolejnych transz kredytu, termin przekazania lokalu, skutki ewentualnej zmiany terminu zakończenia inwestycji, termin i warunki odbioru lokalu, konsekwencje wycofania się z zawartej umowy.

Gdy inwestycja jest już gotowa do odbioru powinniśmy dokładnie ją obejrzeć, najlepiej ze specjalistą znającym się na wykonywaniu prac budowlanych. Wszelkie niezgodności ze stanem oczekiwanym (czyli z tym, co zostało zawarte w umowie deweloperskiej) muszą zostać uwzględnione w protokole odbioru mieszkania. W przeciwnym razie deweloper nie musi odpowiadać za wady, takie jak na przykład pęknięta szyba, której pęknięcia nie zauważono podczas odbioru mieszkania.  Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy ostatecznej i możemy to zrobić dopiero wówczas gdy budynek będzie gotowy i oddany do użytkowania. Wówczas mieszkanie zostaje uznane jako osobna nieruchomość, a ostateczna umowa kupna zostaje spisana przez klienta i dewelopera w obecności notariusza.

Co zwiększa wartość nieruchomości

Kupując mieszkanie warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które – przy ewentualnej sprzedaży mieszkania – zwiększą wartość inwestycji. Przede wszystkim istotna jest lokalizacja mieszkania nie tylko względem centrum miasta, ale także jego umiejscowienie w budynku wielorodzinnym.  Dla inwestorów ważna jest bliskość placówek opiekuńczych i edukacyjnych, miejsc rozrywki, miejsc kulturowych, a także to, w jakim stopniu okolice mieszkania są skomunikowane z resztą miasta.  Bliskość sklepów także jest ogromnym atutem. Jeśli kupujący ma w bezpośrednim sąsiedztwie wszystkie placówki i punkty, których potrzebuje – nie musi marnować czasu na dojazd lub dowożenie dzieci do przedszkola/szkoły.   Mieszkania zlokalizowane na wyższych piętrach zazwyczaj cieszą się większą popularnością, zwłaszcza jeśli w budynku jest winda. Istotne jest także samo nasłonecznienie mieszkania – to czy okna są od wschodniej, zachodniej, północnej czy południowej strony i czy mieszkanie posiada balkon lub taras.

Zastanawiasz się czym jest stan deweloperski mieszkania? Jeżeli tak, to odwiedź artykuł https://activa.pl/blog/stan-deweloperski-mieszkania-co-to-znaczy

Podsumowanie

Kupując mieszkanie zastanów się przede wszystkim nad jego lokalizacją i otoczeniem oraz metrażem, jaki potrzebujesz. Jeśli nie posiadasz odpowiednich funduszy a Twoja zdolność kredytowa jest niewielka – Twój wybór będzie  ograniczony. Odpowiednie planowanie i posiadanie wiedzy na temat procesu zakupu mieszkania mogą zaoszczędzić kupującemu wiele nerwów oraz pieniędzy. Jeżeli szukasz nieruchomości w Gdańsku lub okolicach, to koniecznie poznaj inwestycje dewelopera Activa z Gdańska.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *